Gromin Dolac

Gromin Dolac je malá osada na jižním pobřeží ostrova, 2,5 km od Zavaly východním směrem. Vede do ní makadamová cesta ze Zavaly, která kousek za Gromin Dolcem končí.

Osada se začala rozvíjet kolem obytné opevněné věže vybudované J. Obradićem Bevilaque, hrdinou obrany Splitu před Turky v polovině 17. stol. Tato část leží při cestě, několik set metrů od pobřeží. Dole při pobřeží je několik nových vil.

Na východním okraji osady se zachoval pěkný renesanční letohrádek zvaný Budić-kuća postavený v 16. stol. hvarskou šlechtickou rodinou Lupićů-Radonjićů. Stojí na krásném místě přímo u moře. Jedná se o soukromý majetek, takže se k němu nelze dostat, ani do jeho nejbližšího okolí.

Pobřeží v okolí Gromin Dolce je velmi malebné, s mnoha krásnými malými plážemi. Stačí sejít z cesty dolů na pobřeží, kde vede podél moře úzká pěšina. Díky značné odlehlosti je tu i minimum turistů.

Více navštěvované jsou pláže mezi Zavalou a Gromin Dolcem, blíže k Zavale. Tam se dá ještě dobře dojet autem, dál se pak kvalita cesty zhoršuje. Některé pláže jsou vidět z cesty, ale většinou se pěkná místa ke koupání se poznají podle zaparkovaných aut u cesty a vyšlapaných stezek dolů k moři.

Fotografie
Gromin Dolac od cesty ze Zavaly
Od Zavaly
Pláže u Gromin Dolce poskytují soukromí
Pláž
Opevněná věž a staré domy
Opevněná věž
Pobřeží pod osadou
Pod osadou
Budić kuća a okolní pobřeží
Budić kuća
Nádherná pláž
Nádherná pláž

Místa v okolí