www.ihvar.cz, 4 kB Ostrov Hvar
Hlavní stránka « Stari Grad
nothing.gif, 0 kB
Stari Grad
 

Stari Grad je nevelké město (1 850 obyv.) v severozápadní části ostrova Hvaru, v závěru největšího zálivu tohoto ostrova, Starigradského zálivu. Patří k největším a nejnavštěvovanějším hvarským letoviskům. Stari Grad je historicky nejvýznamnější město ostrova, mimořádnou hodnotu mají jeho historické památky a starobylý ráz jeho městského jádra.

Důležité je i po ekonomické stránce. Je hlavním střediskem hvarského vinařství (největší vinařský závod).

Slouží jako hlavní trajektový přístav ostrova. Moderní trajektový přístav na západním okraji města spojuje ostrov se Splitem, Korčulou, Lastovem a s italskou Anconou dalšími místy (viz Jízdní řád trajektu Split - Stari Grad).

Silniční spojení má se všemi významnými místy na ostrově.

Město leží na okraji největšího a nejúrodnějšího polje jadranských ostrovů - říká se mu Starigradsko nebo též Velo polje; je to rovina, kde se pěstuje především vinná réva, na okolních svazích roste levandule, na terasách olivovníky.

 

Záliv, u něhož Stari Grad leží, je nejdelší (7 km) a nejbezpečnější na celém ostrově (Starigradský záliv - Starogradski zaljev). Na jeho východní straně se rozkládá velký poloostrov Kabal, zakončený stejnojmenným mysem (Rt Kabal). Zvláště sever a severovýchod poloostrova je velmi členitý. Borové lesy se táhnou až k samotnému městu. Kabal patří k oblíbeným sportovním a rekreačním zónám letoviska Stari Grad.

Kolem zálivu vede pobřežní promenáda s lavičkami, kterou lze dojít od hotelového komplexu na severozápadním okraji městečka až k trajektovému přístavišti na protějším břehu. Pro koho je cesta od hotelu do středu města příliš dlouhá, může použít pravidelné lodní taxi.

nothing.gif, 0 kB
© 2005 - 2015 ihvar.cz,