Zátoka Bristova

Zátoka Bristova se nachází ve východní části ostrova Hvaru, která se nazývá Plame. Leží na severním pobřeží, severovýchodně od obce Bogomolje. Právě tato obec, ležící při hvarské hlavní silnici 21 km východně od Sućuraje, je východiskem k její návštěvě. Z Bogomolje vede do zátoky Bristova úzká asfaltová cesta (4 km), která v závěru klesá k moři velkými serpentinami.

Nevelkou zátoku obklopují zalesněné kopce, jejichž zeleň kontrastuje s pěknou bílou oblázkovou pláží a modrou hladinou moře. Jediné, co malebné panorama narušuje, je velký penzion na jejím břehu, skutečně předimenzovaný i na místní poměry. Na druhou stranu se musí uznat, že pro velkou partu mladých lidí s malými dětmi, kteří se chtějí společně ubytovat, bavit, koupat a sportovat, navíc v krásné přírodě a nikým nerušeni, je to ideální destinace. Přitom penzion nabízí slušný komfort s plnou penzi. Po snídani to mají jen pár metrů na pláž, kde se mohou celé dopoledne věnovat vodním radovánkám. V poledne se nemusejí zatěžovat balením plážového vybavení a stačí jen vyběhnout na terasu nad pláž, kde je servírován oběd. Jak jsme poznali, je tu zvykem nechávat vše rozložené na pláži, takže náhodný příchozí těžko hledá volné místo. Velká terasa bude jistě příjemná i pro večerní a noční posezení. Zda se tu rekreanti cítí jako statečný námořník Crusoe na opuštěném ostrově, mohou posoudit jen oni sami, ale cestovní agentury pobyt v penzionu jako "robinsonský" inzerují.

Západním směrem lze navštívit několik dalších menších zátok - Vele gačice, Stara, Zavala a Šolatuša. Jsou dobře dosažitelné po makadamové cestě, která nad pobřežím odbočuje z asfaltové cesty směrem na západ. První dvě jmenované zátoky čítají sice jen pár domků rozesetých ve svahu nad mořem, ale i v nich se dá sehnat ubytování v soukromí. Zátoka Stara má navíc velmi pěknou oblázkovou pláž.

Fotografie
Zátoka Bristova
Zátoka Bristova
Na konci nábřeží lze bezpečně skákat do vody
Nábřeží
Velký penzion přímo u pláže
Penzion
Pláž
Pláž
Okraj zátoky
Okraj zátoky
Nábřeží a pláž
Nábřeží a pláž

Místa v okolí