www.ihvar.cz, 4 kB Ostrov Hvar
Hlavní stránka « sport
nothing.gif, 0 kB
Sportovní aktivity

Přírodní podmínky Hvaru jsou mimořádně příznivé pro nejrůznější sportovních a rekreační aktivity, a to od vodních sportů až po nenáročné procházky a pěší výlety po ostrově. V jednotlivých hvarských letoviscích se v posledních letech podstatně zvýšila nabídka možností pro jejich provozování - pořádají se kurzy a kvalitní výuka některých sportů od začátečníků po pokročilé, k dispozici jsou odborní sportovní instruktoři, byla upravena hřiště pro oblíbené míčové sporty, vyrostla sportovní s hřišti pro celou škálu sportů, byly vytvořeny podmínky pro mnohé sporty dříve na ostrově neznámé. Pro milovníky cykloturistiky jsou nyní k dispozici kilometry dobře trasovaných cykloturistických stezek krásnou ostrovní přírodou, jachtařům slouží dva jachtařské přístavy a kotviště v hvarském přístavu. K velkému zlepšení došlo i v rozšíření možností vypůjčit si až na místě sportovní vybavení pro nejrůznější sporty - horská kola, prkna na surfování, potápěčské vybavení, rybářské pruty a udice a další náčiní pro rybolov, čluny, míče, rakety aj. Jachtaři ocení, že ve zdejších marinách najdou kompletní servis. Mnozí návštěvníci jistě uvítají nová fitnesscentra, která jsou k dispozici v některých hotelech nebo i mimo ně.

 

Koupání a plavání

Pojem "rekreace u moře" je pro většinu návštěvníků přímořských letovisek spjat s koupáním a plaváním. Ostrov Hvar nabízí svým hostům nepřeberné množství výborných možností koupání - od upravených městských pláží ve velkých střediscích, s převlékárnami, sprchami a občerstvením, přes hotelové pláže, upravené pláže u letovisek, až po osamělá, mnohdy divoká místa na vzdálenějším pobřeží. Pláže na Hvaru jsou většinou oblázkové, jen výjimečně písčité, často tvořené skalními plotnami a bloky, v blízkosti hotelů, často doplňované a rozšiřované o betonové plošiny, skaliska se zalévají betonem. Převážné většině pláží poskytuje žádaný stín borový porost. K nejvyhledávanějším patří pláže na Paklených ostrovech (Pakleni otoci), na ostrově Šćedro, na jižním pobřeží ostrova Hvaru západně od letoviska Zavala, četná místa na poloostrově Kabal severozápadně od Starého Gradu. Konkrétní možnosti koupání uvádíme v popisech jednotlivých letovisek.

 

Potápění

Milovníci tohoto sportu mají na ostrově mnoho možností. Většina potápěčských lokalit odmění potápěče nádherným barevným podmořským světem plným barev a života, někdy i s podmořskými jeskyněmi, výjimečně i zbytky lodních vraků. V letovisku Hvar vyhledávají potápěči především lokality na Paklených ostrovech (Pakleni otoci), ať již jde o jedinečný ostrůvek Stambedar, o útesy Pločice nebo o ostrůvek Vodnjak. Ale mohou se potápět i při pobřeží, např. v zátoce Garška nebo u mysu Pelegrin. Potápěči z letoviska Stari Grad se vydávají hlavně na poloostrov Kabal - k mysu Kabal nebo Smočiguzica, nebo do zátoky Tatinja. Z letovisek Vrboska a Jelsa jsou vhodné potápěčské lokality u ostrůvků Zečevo a v zátoce Zala Luka.

 

Každý, kdo se chce v chorvatských vodách potápět, musí mít platný potápěčský průkaz (Ronilačka iskaznica), který se s platností na 365 dní vydává jen osobám, které prokáží, že mají patřičnou kvalifikaci získanou v některé z mezinárodně uznaných potápěčských škol. Průkaz vydává Chorvatský potápěčský svaz (Hrvatski ronilački savez) nebo jím zmocněné potápěčské středisko či turistická agentura a stojí v současné době 100 kun.

Potápěči by neměli zapomínat na chorvatské předpisy pro potápění platné od r. 2004, podle nichž je možno se v Jadranu potápět buď organizovaně prostřednictvím registrovaných potápěčských středisek, která potápěčské aktivity organizují a poskytují při nich odborný doprovod a zajištění, nebo je možno se potápět individuálně, k čemuž potápěč potřebuje oprávnění k individuálnímu potápění, které vydává přístavní kapitanát na základě potápěčského průkazu a stojí 2400 kun.

Při organizovaném potápění prostřednictvím potápěčských středisek se v současné době platí za jeden ponor kolem 25 eur, za celodenní výlet s potápěním do podmořské jeskyně nebo k lodnímu vraku přes 60 eur. V potápěčských střediscích je možno si vypůjčit potřebné potápěčské vybavení. Přehled registrovaných potápěčských středisek lze na stránkách Sdružení potápěčské turistiky (Grupacija ronilačkog turizma - Pro Diving Croatia).

V současné době jsou na ostrově potápěčská střediska ve Hvaru, v Jelse a ve Vrbosce.

 

Jachting

Díky kráse, romantice a členitosti svého pobřeží je ostrov Hvar velmi vyhledávaným cílem jachtařů. Právě uvedené přilehlé Paklené ostrovy (Pakleni otoci) a jižní pobřeží Hvaru patří k nejoblíbenějším jachtařským cílům. Služby jim přitom poskytují dvě mariny - ACI marina Palmižana na ostrově Sveti Klement ve skupině Paklených ostrovů (Pakleni otoci) a ACI marina Vrboska ve Vrbosce (Adriatic Croatia International Club - ACI), jakož i kotviště v městských přístavech. Přístavní kapitanát (Lučka kapetanija) je ve Splitu, své pobočky na ostrově má ve Hvaru, kde je i námořní hraniční přechod, ve Starém Gradu a v Jelse. Informace o předpisech pro příjezd a pobyt zahraničních sportovních plavidel v chorvatských vodách najdete na stránkách Ministerstva moře, cestovního ruchu, dopravy a rozvoje Chorvatské republiky: Ministarstvo mora, turizma, prometa i razvitka.

 

Sportovní rybolov

Moře kolem Hvaru a přilehlých ostrovů bývá častým cílem sportovních rybářů. Vždyť Jadran je znám svým bohatstvím ryb - žije v něm na 360 druhů ryb, kterým vyhovuje jak teplota jaderských vod, tak i jejich salinita. V oblasti Hvaru vyhledávají sportovní rybáři hlavně vody při jižních, to je vnějších březích ostrovů Hvar, Paklené ostrovy (Pakleni otoci) a Šćedro. Loví se tu především kanici, pražmy a mořští úhoři.

K rybaření v jadranských vodách je třeba si zakoupit rybářský lístek (Ribolovna dozvola), který prodávají turistická sdružení nebo cestovní agentury, případně potápěčská střediska a stojí v současné době 150 kun na 3 dny.

Sea-kayaking

Sen o pádlování na mořském kajaku podél pobřeží či na blízké ostrůvky se může na Hvaru splnit. Kajak si lze vypůjčit např. v letovisku Sveta Nedjelja v základně Cliffbase-Sea Adventure Center.

Cykloturistika

Na Hvaru bylo v posledních letech vybudováno šest cyklistických stezek, které vycházejí z větších letovisek, několik desítek kilometrů cyklistických stezek. Jsou velmi dobře značeny. Jsou dlouhé 20 až 25 km, některé se šplhají do výšky až 500 metrů nad mořem. Část stezek není náročná a je určena i pro málo trénované cyklisty, jiné jsou náročné a jsou určeny zdatným sportovcům.

 

Cyklistické stezky jsou vedeny zčásti po silnicích, zčásti po makadamových cestách. Cyklisté se tak mohou seznámit s málo známou, mnohdy dost odlehlou přírodou ostrova, kam jinak není žádná jiná možnost dopravy a na jejichž trasách jsou i téměř neznámé kulturně historické památky, většinou unikající zájmu rekreantů.

K těmto stezkách vydalo Turistické sdružení Splitsko-dalmatské župy (Turistička zajednica Splitsko-dalmatinske županije) prospekt "Dalmatia by Bike - Hvar" s šestijazyčným popisem stezek (mj. i v češtině), jejich profilem a mapkou. Prospekt by měly mít dispozici informační kanceláře turistických sdružení v jednotlivých letoviscích, ale obvykle tomu tak není. Lepší je kontaktovat zastoupení Chorvatského turistického sdružení v České republice, které má kancelář v Praze. Kontakt najdete na: www.htz.cz.

V okolí letovisek Stari Grad, Jelsa a Vrboska jsou vyznačeny ještě další cyklostezky.

Parasailing

Ten, kdo holduje letu na padáku taženém člunem, má tuto možnost ve velkých hvarských letoviscích (Hvar, Jelsa aj.).

 

Skalní lezení

Ostrov Hvar nabízí hned několik lezeckých oblastí, a to:

  • Jihozápadně od Starého Gradu, nad vesnicí Selca kod Starigrada je skalní terén Stračine s 16 lezeckými cestami o obtížnosti 5a-6c. Délka jednotlivých cest se pohybuje mezi 20 až 44 metry.
  • U letoviska Sveta Nedjelja, na lokalitě Šuplja stijena (Dutá skála) je již zmíněné sportovní středisko Cliffbase-Sea Adventure Center, kde na mohutných pobřežních skalních stěnách vystupujících do výšky 60 metrů je k dispozici na 40 lezeckých cest o obtížnosti 5a-8a, výšky 20 až 60 m (Freeclimbing). Cesty jsou dobře jištěny. V základně je i možnost občerstvení. Středisko provozuje slovenský lezec M. Štec a za lezení vybírá nevelký poplatek. Přímo v této lokalitě i na dalších v okolí je několik sektorů pro volné lezení nad vodou (Seabouldering).
  • Nad osadou Milna východně od Hvaru je lezecký terén Pandolovica s 16 cestami o obtížnosti 5a-7b (odbočka ze silnice je značena)
  • Další je Podstine na západním okraji města Hvaru, v jeho západní části zvané Podstine. Je tam značeno 11 cest o obtížnosti 5a-7b.
  • Poslední lokalita pro skalní lezení se nachází v zátoce Vela Stiniva, na severním pobřeží východní části ostrova. Ve skalních stěnách na obou stranách zátoky je značeno přibližně 50 cest o obtížnosti 4c-8b.
 

Jízda na koni

Zatím je na Hvaru téměř novinkou, a to v letovisku Stari Grad. Jezdecká škola zde byla založena v r. 2004. Navazuje na tradici známé jezdecké školy a hřebčince v Sinji, ve vnitrozemí nad Splitem, odkud pochází i zdejších pět instruktorů-trenérů a pět koní. Konají se jak kurzy pro začátečníky, tak pro pokročilé a pořádají se rekreační jízdy do okolí Starého Gradu, především na poloostrov Kabal, proslulý svou krásnou nedotčenou přírodou Organizují se i různé jezdecké soutěže. Pro rámcovou informaci: jedna hodina jízdy na koni stojí kolem 100 kun.

Sportovní letiště

U obce Vrbanj, 6 km východně do Starého Gradu, je sportovní letiště pro malá a sportovní letadla, které spravuje "Aeroklub Faros". Pořádají se tu mj. vyhlídkové lety nad ostrovem (podrobněji v článku: Dopřejte si vyhlídkový let nad ostrovem Hvar!, doplněném obsáhlou fotogalerií) a lze si také zajistit službu aerotaxi.

Tenis

Tenis patří k nejoblíbenějším sportům rekreantů a na ostrově je pro něj dost možností. Tenisové kurty jsou ve všech čtyřech hlavních střediscích. Nacházejí se především u hotelových areálů ve Starém Gradu u komplexu Helios, v Jelse u hotelů Mina a Fontana. Ve Hvaru je velké tenisové centrum se šesti kurty, kde se mj. koná i mezinárodní tenisový turnaj. Ve většině míst jsou k dispozici i instruktoři.

 

Další sporty

Ve všech hlavních střediscích jsou dobré podmínky pro mnoho dalších sportů, a to jak kolektivních (košíková, házená, plážový volejbal aj.), tak i individuálních (stolní tenis, bowling, boccia, šipky, minigolf aj.). Podrobnější informace najdete i popisů jednotlivých míst.

Fitcentra

V rámci některých hotelů vyšších kategorií jsou i fitcentra vybavená saunou, tělocvičnou, posilovnou a dalšími možnostmi.

Výlety, vycházky

Ostrov Hvar se svou krásnou přírodou na pobřeží i ve vnitrozemí nabízí četné možnosti pěších výletů. Ty nejpřitažlivější jsou uvedeny dále u popisů jednotlivých míst. Tak jako na jiných ostrovech stojí za to se vypravit na nejvyšší vrchol ostrova. Na Hvaru je jím vrch Sv. Nikola (628 m), odkud se naskýtá velkolepý výhled na ostrov Hvar, okolní ostrovy a moře. Náročnější výstup lze podniknout z letovisek na jižním pobřeží - z Ivan Dolce a Sv. Nedjelje (podrobnější informace v článku: Výstup na nejvyšší vrchol ostrova ze Sv. Nedjelje). Ti, kteří si netroufají na velké převýšení, mohou vyrazit po pohodlné makadamové cestě z rozcestí nad vesnicí Selca kod Starog Grada (jihozápadně od Starého Gradu) nebo z vnitrozemské obce Svirče (západně od Jelsy). Zájemcům může být užitečný článek: Cesta na nejvyšší vrchol ostrova - horu Sveti Nikola).

Půjčovny sportovních potřeb

Půjčovny jsou ve větších letoviscích. Informace o nich poskytnou informační kanceláře místních turistických sdružení i agentury. Ve srovnání se situací před několika léty se výrazně zlepšil sortiment sportovních potřeb, které jsou v půjčovnách k dispozici.

 


nothing.gif, 0 kB
© 2005 - 2018 ihvar.cz,