Ostrov Hvar
Hlavní stránka « Popisy - západní část « Basina
Basina - Mudri Dolac
 

Osada Basina se nachází na severním pobřeží ostrova, severozápadně od Vrbosky. Z hlavní silnice Jelsa - Stari Grad je dobře značena odbočka do Basiny (5 km od Jelsy), odkud jsou to po užší asfaltové silnici další 3 km.

Díky dobré dostupnosti a malebnosti svého okolí se Basina stala malým klidným letoviskem, které zahrnuje přibližně 140 objektů, především soukromých domů určených k pronajímání a letním pobytům. Ještě před pár desítkami let to však byla jen malá rybářská osada s několika kamennými domky.

 

Basina se rozkládá se na březích dvou zátok: větší Vela Basina a menší Mala též Mola Basina. Poměrně prudký hřeben ji odděluje od severněji ležící zátoky Mudri Dolac se stejnojmennou osadou. Nová zástavba obou osad na sebe plynule navazuje. Břehy zmíněných zátok jsou poměrně hustě zalesněné, takže mnohé ubytovací objekty jsou doslova ponořené do zeleně.

Pobřeží zátoky je skalnaté. Přírodní skalní plotny svažující se až do moře doplňují betonové plošiny a mola, které si tu vybudovali majitelé domků. Kdo má rád oblázky, musí se spokojit pouze s malými plážemi v závěru jednotlivých zátok.

 

Jak již bylo řečeno, možnost ubytování v soukromí je dobrá. Hotel tu žádný není. Nabídku ubytování ještě doplňuje malý kemp v zátoce Mudri Dolac.

V létě je tu otevřen obchod se smíšeným zbožím a několik restaurací. Za ostatními službami se musí jezdit do Jelsy (8 km).

 

nothing.gif, 0 kB
© 2005 - 2018 ihvar.cz,