Klimatické podmínky

Podnebí Hvaru zejména v novější době výrazně ovlivňovalo jeho rozvoj. Jsou pro něj příznačná teplá léta, mírné zimy a mimořádně vysoká insolace (doba slunečního svitu).

Průměrná celoroční teplota vzduchu je 16,5 °C; lednový průměr je 8,8 °C, letní maxima nepřesahují 37 °C. Průměr v červenci činí 25,3 °C. Podzim je teplejší než jaro, což prodlužuje vegetační období rostlin.

Průměrná teplota moře je v srpnu 24 °C.

Pokud jde o délku slunečního svitu, činí roční průměr insolace 7,7 hod. denně, oblačných je jen 3,8 hod. denně. Insolace na Hvaru tak láme evropské rekordy: proslulá Nizza na Azurovém pobřeží Francie dosahuje v ročním průměru "jen" 7,2 slunečných hodin proti 4,2 oblačných. Průměrný roční počet slunečných hodin na Hvaru dosahuje 2724 hodin, což je i na Jadranu rekordní počet a teprve za ním se umisťuje například Split a Dubrovník, proslulé vysokým ročním počtem hodin slunečního svitu. Nejvyšší rekord byl zaznamenán v roce 2003, a to 3053 hodin za rok.

Teploty pod nulou a sníh jsou na Hvaru téměř neznámé - v posledních 10 letech sněžilo na Hvaru pětkrát, sníh vždy za pár hodin zase roztál. Ve dnech, kdy sněží, vracejí hotely svým zimním hostům poplatek za ubytování.

Předpověď a informace o počasí v Chorvatsku: Státní hydrometeorologický ústav ( Državni hidrometeorološki zavod)

Fotografie
Paklené ostrovy (Pakleni otoci), Palmižana, zátoka Vinogradišće
Pakleni otoci
Ivan Dolac
Ivan Dolac
Gromin Dolac
Gromin Dolac
Turistická centra