www.ihvar.cz, 4 kB Ostrov Hvar
Hlavní stránka « Sučuraj
nothing.gif, 0 kB
Sućuraj

Sućuraj je obec a přístav s více než 400 obyvateli. Leží v nejvýchodnější části ostrova, až téměř u jeho nejvýchodnějšího cípu - mysu Sućuraj (Rt Sućuraj). Stará část obce se rozkládá kolem úzké sućurajské zátoky, která je orientovaná k jihu. Novější zástavba lemuje okolní jižní pobřeží.

Právě mysem Sućuraj se ostrov Hvar nejvíce přibližuje pevnině, a to na pouhých 6 km (3,2 nám. míle). Na tomto krátkém úseku jezdí trajekt z přístavu Drvenik na Makarské riviéře (90 km jihovýchodně od Splitu) do Sućuraje, který je jediným trajektovým přístavem ve východní části ostrova Hvaru (viz Jízdní řád trajektu Drvenik - Sućuraj). Plavba trajektu trvá 25 min.

Ze Sućuraje vychází asfaltová silnice, která vede celým ostrovem (70 km) a spojuje jeho východní část se západní. Sućuraj má autobusové spojení s městem Hvar na západě, se zastávkami ve všech větších místech.

Původní rybářská a zemědělská obec se v poslední době hlavně díky trajektovému přístavu vyvíjí též jako letovisko. Obyvatelstvo se zabývá turistikou, zemědělstvím (dobrý zvuk má zdejší víno a olivový olej) a rybolovem, včetně zpracováním ryb. Zdejší tradiční rybářská flotila patří k nejvýznamnějším v oblasti.

Východní část ostrova Hvaru se nazývá Plame. Kromě Sućuraje zahrnuje vnitrozemské obce: Selca, Bogomolje, Gdinj, Zastražišće a Poljicu.

nothing.gif, 0 kB
© 2005 - 2015 ihvar.cz,