Ostrov Hvar
Hlavní stránka « Popisy - západní část « Zaraće
Zaraće

Útes Zaraće nazývaný Zub Zaraće (Zub od Zaraća) je velmi zvláštní přírodní útvar, který se nachází na jižním pobřeží ostrova, asi 7 km východně od města Hvaru.

Dlouhý skalnatý "zub" uzavírá z jedné strany malebnou zátoku (Uvala Velo Zaraće) s poměrně dlouhou oblázkovou pláží v jejím závěru. Romantiku místa ještě dotvářejí roztroušená skaliska na pobřeží a v moři. U pláže jsou dvě restaurace a několik penzionů.

 

Útes podobného tvaru, jen kratší a kompaktnější, leží o pár set metrů západněji a svírá zátoku Malo Zaraće. Návštěvníci se tu většinou sluní nahoře na skalní plošině a scházejí se vykoupat na maličkou oblázkovou pláž nebo po schodech vytesaných ve skále.

Místo je oblíbené i pro snadnou dostupnost ze silnice Hvar-Stari Grad. Odbočka je označena ukazatelem „Uvala Zaraće“. Dolů k moři se sjíždí prudkou úzkou silničkou zpevněnou panely. Zaparkovat lze na pobřeží mezi vinicemi poblíž kostelíka. Vlevo (k jihovýchodu) se jde k větší zátoce, vpravo (k severozápadu) kolem kostelíka pak k té malé.

Nejkrásnější výhledy na oba útesy jsou ze silnice.

Původní stará osada Zaraće leží vysoko ve svahu nad silnicí a vede do ní odbočka. Její obyvatelé se však před léty vystěhovali a nyní je opuštěná.

 

nothing.gif, 0 kB
© 2005 - 2018 ihvar.cz,