Ostrov Hvar
Hlavní stránka « Popisy - východní část « Tvrdni dolac
Tvrdni dolac

Zátoka Tvrdni dolac se nachází na jižním pobřeží východní části ostrova Hvaru (viz Plame). Výchozím místem k návštěvě je obec Gdinj, která leží na hlavní ostrovní silnici, 26 km západně od Sućuraje a 30 km východně od Jelsy.

V malebné zátoce, obklopené zelení leží malá osada. Díky silnici je to však největší sídlo v této části pobřeží. Většina domků se pronajímá turistům. Ti se mohou koupat na dvou oblázkových plážích.

Ale není to jen zátoka Tvrdni dolac, kterou lze v této oblasti navštívit. Již na ukazateli v Gdinji je vyjmenováno dalších šest zátok. Nejbližším sousedem je zátoka Torac. Směrem na východ lze pokračovat po makadamové cestě do zátok Rapak a Veprinova. Podobně se lze dostat i do zátok ležících západním směrem: Soca, Lučica a Skozanje, a to po makadamové cestě, která odbočuje ze silnice asi 1 km před zátokou Tvrdni dolac.

Všechno jsou to krásná, klidná, hodně odlehlá místa v neporušené přírodě. U zátok je vždy jen pár domků, z nichž některé nabízejí ubytování pro turisty. Většinou se jedná o staré rybářské domky, ale najdou se tu i novostavby. Novodobí robinzoni tu mohou strávit ideální dovolenou! Vždyť ani elektřina není do této části pobřeží zavedena. Osvětlení v domech zajišťují akumulátory dobíjené solárními kolektory nebo benzínové generátory. Vařiče a lednice fungují na propanbutanové bomby. O vodovodu se místním může také jen zdát. Ve velkých rezervoárech se shromažďuje dešťová voda a při jejím nedostatku v letních měsících se doplňuje z cisteren. Nejbližší obchod je v Gdinji.

Rekreantů je tu vzhledem k omezené ubytovací kapacitě málo a ani ostatní návštěvníci se tu moc nevidí. Nejbližší velké letovisko, odkud by sem jezdili zájemci o koupání, je 35 km vzdálená Jelsa. To je příliš daleko.

nothing.gif, 0 kB
© 2005 - 2018 ihvar.cz,