Výlety do okolí

Okolí Starého Gradu je možno dobře poznat díky dvěma značeným pěším stezkách, tzv. ekostezkám:

  • Stezka Glavica vede ze Starého Gradu k severu na kopec Glavica, vysoký 111 m. Z vrcholu, na kterém stojí velký bílý kamenný kříž, je krásný výhled na modrý Starigradský záliv, zelené Starigradské polje a na ostrovní horské pásmo. Výhledu k severu dominuje protilehlý hornatý ostrov Brač s nejvyšším vrchem Vidova gora. Stezka, zaměřená na poznání přírody - zdejších bylin, keřů a stromů, pokračuje směrem k severozápadu a pak se vrací opět do Starého Gradu. Není dlouhá, měří 7 km.
  • Stezka Purkin kuk je o trochu delší, měří 9 km. Nejdříve vede k západu zemědělským Starigradským poljem ( Starogradsko polje), kde se lze seznámit s pozůstatky řeckého uspořádání a parcelace pozemkového majetku, tzv. řeckým agerem. Je to nejlépe dochovaný řecký ager nejen na Jadranu, ale i ve Středomoří (viz Historie a památky). V roce 2008 bylo Starigradské polje zapsáno do prestižního seznamu světového kulturního a přírodního dědictví organizace UNESCO (viz článek Starigradská kulturní památka na seznamu UNESCO).Stezka pokračuje k jihu a stoupá k vesnici Dol kolem archeologické lokality Kupinovik, kde jsou k vidění zbytky římské usedlosti až na vrch Purkin kuk. Blízko je další archeologická lokalita se zbytky kyklopského zdiva z ilyrské svatyně.

Vděčným cílem výletů je i poloostrov Kabal, kam vede cyklistická stezka, případně tam lze dojet i autem. Zde lze navštívit řadu krásných zátok, např. zátoku Žukova.

Vesnice Vrbanj leží 5 km jihovýchodně, na hřebeni nad úrodným Starigradským poljem. Je to největší vesnice na ostrově, její obyvatelstvo se zabývá pěstováním vína, levandule a oliv. Uprostřed vesnice stojí malebná skupina domů, tzv. Kraljevi dvori, původně ze 13. stol. Několik opevněných domů se střílnami bylo postaveno na obranu proti pirátským nájezdům. Na kopci Hum (207 m) nad vesnicí jsou k vidění zříceniny kostelíka sv. Víta ( Sveti Vid).

Další vesnice směrem na jihovýchod, Svirče, Vrisnik a Pitve jsou popsány ve Výletech do okolí Jelsy.

Do letovisek Jelsa (12 km) a Vrboska (10 km) vede rovná silnice úrodným poljem směrem na východ.

Za návštěvu rozhodně stojí město Hvar . Nejrychlejší spojnicí je nová silnice s tunelem Selca - Dubovica, dlouhým 1,5 km, který ústí na jižním pobřeží ostrova. Na jižním pobřeží je pak možno navštívit malebná místa, např. zátoky Dubovica či Zaraće. Po nové silnici je město Hvar vzdáleno 16 km.

Další možností, jak se dostat do města Hvaru, je použít starou úzkou silnici do Hvaru, která se klikatí přes horský hřeben. Cesta, dlouhá 20 km, je mnohem pomalejší, odměnou jsou však krásné výhledy po ostrově z výšky až 400 m (více informací a obrázků najdete v článku: Cesta nejkrásnějších výhledů na ostrově Hvaru). V místě, kde se silnice vyšplhá na horský hřeben, je restaurace Vidikovac - Levanda (Vyhlídka - Levandule). Doporučujeme zastávku na tomto vylídkovém bodě. Lze odtud vidět město Stari Grad, členitý poloostrov Kabal, mohutný sousední ostrov Brač a pohoří Biokovo na pevnině. Směrem k jihovýchodu je ve vnitrozemí vidět nejvyšší vrchol ostrova - vrch Sveti Nikola (628 m). Jedno z východisek pro pěší túru na tento kopec je nedaleko odsud. Na rozcestí kousek pod vyhlídkou (směrem ke Starému Gradu) odbočuje makadamová cesta, označena jako cyklistická stezka "Sveti Nikola". Je to pohodlná cesta, s nevelkým převýšení. Na vrchol se dojde přibližně za 2 hod. Více informací najdete v článku: Cesta na nejvyšší vrchol ostrova - horu Sveti Nikola).

Při "staré" silnici do Hvaru si lze prohlédnout původní vnitrozemské vesnice Velo Grablje či Brusje.

Vesnice Velo Grablje, 9 km jihozápadně od Starého Gradu, je malebná zejména svou polohou. Rozkládá se pod silnicí, v hlubokém údolí, které pak pokračuje k jihozápadu přes Malo Grablje k moři. Okolní svahy kdysi pokrývaly vinice, olivovníky a levandulová pole, ale dnes jsou pusté. Vesnice, která byla založena v 15.- 16. století, je nyní vylidněna, obyvatelé odešli za lepším živobytí především do Ameriky. Dolů do vesnice vede krátká odbočka.

Vesnice Brusje leží 14,5 km západně od Starého Gradu, přímo při silnici. Vesnici založili pastýři jako svou salaš již v 16. stol. Dodnes si částečně zachovala stavební ráz charakteristický pro lidové stavitelství na ostrovech.

A na závěr poslední tip: Dopřejte si vyhlídkový let nad ostrovem Hvar!

Fotografie
Stari Grad z vrchu Glavica
Stari Grad z vrchu Glavica
Vrch Glavica
Vrch Glavica
Kříž a kaplička na vrchu Glavica
Kříž a kaplička na vrchu Glavica
Dol
Vesnice Dol
Starigradsko polje
Starigradsko polje z výšky
cesta
Jedna z cest
Zátoka Žukova
Zátoka Žukova
Svirće a Vrisnik
Svirće a Vrisnik
Vidikovac
Stari Grad z vyhlídky "Vidikovac"
Sveti Nikola
Sveti Nikola
Velo Grablje
Velo Grablje
Brusje
Brusje
Místa v okolí