Stari Grad

Stari Grad je nevelké město (1 850 obyv.) v severozápadní části ostrova Hvaru, v závěru největšího zálivu tohoto ostrova, Starigradského zálivu. Patří k největším a nejnavštěvovanějším hvarským letoviskům. Stari Grad je historicky nejvýznamnější město ostrova, mimořádnou hodnotu mají jeho historické památky a starobylý ráz jeho městského jádra.

Důležité je i po ekonomické stránce. Je hlavním střediskem hvarského vinařství (největší vinařský závod).

Slouží jako hlavní trajektový přístav ostrova. Moderní trajektový přístav na západním okraji města spojuje ostrov se Splitem, Korčulou, Lastovem a s italskou Anconou dalšími místy (viz Jízdní řád trajektu Split - Stari Grad).

Silniční spojení má se všemi významnými místy na ostrově.

Město leží na okraji největšího a nejúrodnějšího polje jadranských ostrovů - říká se mu Starigradsko nebo též Velo polje; je to rovina, kde se pěstuje především vinná réva, na okolních svazích roste levandule, na terasách olivovníky.

Záliv, u něhož Stari Grad leží, je nejdelší (7 km) a nejbezpečnější na celém ostrově (Starigradský záliv - Starogradski zaljev). Na jeho východní straně se rozkládá velký poloostrov Kabal, zakončený stejnojmenným mysem ( Rt Kabal). Zvláště sever a severovýchod poloostrova je velmi členitý. Borové lesy se táhnou až k samotnému městu. Kabal patří k oblíbeným sportovním a rekreačním zónám letoviska Stari Grad.

Kolem zálivu vede pobřežní promenáda s lavičkami, kterou lze dojít od hotelového komplexu na severozápadním okraji městečka až k trajektovému přístavišti na protějším břehu. Pro koho je cesta od hotelu do středu města příliš dlouhá, může použít pravidelné lodní taxi.

Fotografie
Starigradský záliv
Závěr Starigradského zálivu
Pobřežní promenáda
Stari Grad
Stari Grad
Letohrádek Tvrdalj
Letohrádek Tvrdalj
Západní nábřeží s jachtami
Západní nábřeží s jachtami
Pohled do zátoky
Pohled do zátoky
Restaurace na nábřeží
Restaurace na nábřeží
Náměstí Tvrdalj
Náměstí Tvrdalj

Místa v okolí

Booking.com