Zátoka Žukova

Zátoka Žukova ( Uvala Žukova) je jednou z nejkrásnějších zátok v okolí Starého Gradu. Nachází se na severním pobřeží ostrova v blízkosti osady Vela Rudina.

Zátoka je poměrně uzavřená a skládá se z několika menších zátok. Pobřeží je tu divoké a skalnaté, místy však příroda vytvořila hladké kamenné plotny, ideální ke slunění. U starého rybářského domku se najde i malá oblázková pláž.

Neméně krásný je i výhled, který se ze zátoky otevírá k severu. Horský masív protilehlého ostrova Brače s jeho nejvyšším vrcholem (Vidova gora, 780 m) se prudce zvedá přímo od pobřeží. Lze rozeznat i velké letovisko Bol.

Nečastěji zátoku navštěvují motorizovaní turisté. Za samoobsluhou ve Starém Gradu je třeba odbočit vlevo. Úzká silnice pak stoupá do kopce směrem k severozápadu, po levé straně se vypíná vrch Glavica s křížem na vrcholu. Na křižovatce na kopci se odbočuje doleva, stále k severozápadu. Asfaltová silnice končí kousek za osadou Vela Rudina v místě zvaném Vrata, které je začátkem poloostrova Kabal. Zde jsou místa k zaparkování a dál se musí pokračovat pěšky. Dolů do zátoky vede pěšina (k severovýchodu). Je však více stezek, kterými se lze do zátoky dostat. Další vede přímo z obce Vela Rudina a ústí v zátoce u rybářských domků. Je ale o něco delší.

Je také možno vydat se na cestu pěšky či na kole. Ze Starého Gradu sem vedou značené stezky.

Zátoku dříve znali pouze místní a Češi. Říkali jí „Plava laguna“ (Modrá laguna) podle výrazně modré barvy moře, která dokonale harmonizuje s bílými skalami a zeleným porostem v okolí. Nedávno objevili tuto zátoku Italové a jejich srpnová invaze je okamžitě znát na zvýšené návštěvnosti (pro informaci: Italové mají v srpnu celonárodní prázdniny zv. Ferragosta).

Fotografie
V popředí zátoka Zavala, za ní Žukova
Zavala a Žukova
Pohled na zátoku z polostrova Kabal
Zátoka z polostrova
Pohled k ústí zátoky a na ostrov Brač
Ústí zátoky
Závěr zátoky
Závěr zátoky
Skalnaté plotny vhodné ke koupání
Skalnaté plotny
Koupání v zátoce
Koupání v zátoce
Pohled ze zátoky na Brač
Pohled na Brač
Pláž v zátoce
Pláž
Skalnatý břeh
Skalnatý břeh
Pravý břeh zátoky
Pravý břeh
Ústí zátoky
Ústí zátoky
Závěr zátoky
Závěr zátoky

Místa v okolí