Výlety do okolí

Stojí za to se vypravit do vesnic v úrodném vnitrozemí ostrova a do letovisek na jeho jižním pobřeží. Nejbližší vesnice jsou Svirče, Vrisnik a Pitve.

Svirče

Zemědělské vesnice ležící 4 km východně od Jelsy. Dobře se tu daří nejlepší hvarské odrůdě vinné révy jménem plavac mali. Vesnice je zapojena do velkého náboženského předvelikonočního putování po ostrově. Tradice tohoto nočního velkopátečního procesí "Za křížem" se udržuje již od r. 1658 (viz Etnografie a lidové slavnosti). V místě je starý kostel sv. Maří Magdalény ( Sveta Marija Magdalena), v dnešní podobě z 20. stol. Odsud je jedna z možností výstupu na nejvyšší bod ostrova, na vrch Sv. Nikola (628 m).

Vrisnik

Vesnice vzdálená 2 km od jihovýchodně od Svirče. Leží na svazích kopce, odklopena je vinohrady. Jméno má podle vřesu, který tu v okolí roste. Tato nyní slabě osídlená vinařská vesnice má tři kostely, z nichž ten, který stojí na kopci, je farní, ze 17. stol., zasvěcený sv. Antonínu opatovi ( Sveti Antun opat). Vede k němu cypřišová alej. Za podívání stojí komplex obytných a hospodářských budov z 18. a 19. stol., který si tu postavila zámožná rodina Bojanićů (navzájem jsou propojeny můstky, oblouky, schodišti). Ve vesnici jsou četné staré podpůrné zídky zděné nasucho. Z Vrisniku též vede stezka na vrch Sv. Nikola (628 m), nejvyšší bod ostrova. Za návštěvu stojí konoba "Vrisnik" s výbornou tradiční kuchyní a krásným prostředím (na okraji Vrisniku směrem na Svirče).

Pitve

Stará vinařská vesnice Pitve se nachází 3 km jihozápadně od Jelsy a 2 km východně od Vrisniku.

Od vesnice Pitve stoupá silnice k jihu k soutěsce Vratnik, kde je prokopán 1400 metrů dlouhý tunel na jižní pobřeží do Zavaly. Tunel, kterému se říká tunel Pitve, je neosvětlený, jednostopý a provoz je řízen semaforem. Tunelem vede zároveň i vodovodní potrubí pro město Hvar. Umožňuje spojení mezi severní a jižní částí ostrova.

Do letovisek na jižním pobřeží ostrova, do Zavaly (7 km), Ivan Dolce (10 km) a Sv. Nedjelji (15 km), se jede přes Pitve a pak stejnojmenným tunelem.

Další výlety vedou směrem do východní části ostrova, která se nazývá Plame . Hlavní ostrovní silnice vede zprvu podél pobřeží, kolem hojně navštěvovaných zátok. Poslední je zátoka Crkvica, u které se navštěvuje kostelík sv. Lukáše ( Sveti Luka). Díky malebné poloze na mysu se stal vděčným cílem fotografů. Nad touto zátokou silnice prudce stoupá serpentinami do kopce a tento úsek je velmi náročný pro řidiče, zejména při vyhýbání protijedoucím vozidlům. Otevírají se krásné výhledy na okolí Jelsy a Vrbosky i na protilehlý ostrov Brač. Prvním cílem je Humac.

Vnitrozemská osada Humac je známa svou starou původní architekturou. Leží 12 km jihovýchodně od Jelsy. Navštěvuje se odtud i jeskyně Grapčeva spilja, nejvýznamnější jeskyně na ostrově (viz článek: Návštěva osady Humac a jeskyně Grapčeva špilja).

Výlet do osady Humac a do jeskyně lze spojit s koupáním v nedalekých zátokách. Zátoky Prapratna a Mala Stiniva se nacházejí na severním pobřeží ostrova, východně od Jelsy. Přístup k nim je možný odbočkami z hlavní ostrovní silnice. Dolů do zátoky Prapratna vede pouze makadamová cesta, do zátoky Mala Stiniva úzká asfaltová silnice.

Starobylé městečko Stari Grad je vzdáleno 12 km.

Místní cestovní agentury nabízejí jednodenní výlety lodí do letoviska Bolu na ostrově Brači, které je proslulé krásnou oblázkovou pláži Zlatni rat. Výlet lze podniknout i individuálně, pravidelnou lodní linkou společnosti Jadrolinija, což přijde mnohem levněji. Podrobnější informace najdete v článku: Výlet z Jelsy do Bolu na ostrově Brači.

Fotografie
Svirče z letadla
Svirče z letadla
Svirče
Svirče
Vrisnik z letadla
Vrisnik z letadla
Vrisnik
Vrisnik
Vrisnik, konoba Vrisnik
Konoba Vrisnik
Pitve, malé náměstí
Pitve, malé náměstí
Pitve a horský hřeben
Pitve a horský hřeben
Pitve, tunel
Pitve, tunel
Jízda tunelem
Jízda tunelem
Kostelík sv. Lukáše
Kostelík sv. Lukáše
Humac
Humac
Zátoka Prapratna
Zátoka Prapratna
Pitve, schodiště
Pitve, schodiště
Pitve, zákoutí
Pitve, zákoutí
Pitve, ulička
Pitve, ulička
Místa v okolí