Pitve

Pitve je stará vinařská vesnice s typickými kamennými domy, která se nachází 3 km jihozápadně od Jelsy ve výšce 168 m. Podle nálezů z doby ilyrského osídlení patří k nejstarším sídlům na ostrově.

Nad vesnicí stojí kostel sv. Jakuba se hřbitovem ( Sveti Jakov) z 19. století, postavený na základech z 15. století. Před kostelem je k vidění záhadná kamenná plastika římského boha Januse, "strážce dveří" a symbolu ochrany, který je zobrazován se dvěma opačnými tvářemi. Kostel bývá každoročně zastávkou velkého velikonočního procesí "Za křížem" ( Procesija Za Križem) procházejícího šesti vesnicemi (Jelsa, Pitve, Vrisnik, Svirće, Vrbanj a Vrboska). V roce 2009 bylo zapsáno na seznam světového nehmotného kulturního dědictví organizace UNESCO. Další informace o procesí "Za křížem" najdete v článku Velká náboženská slavnost na Hvaru.

Vesnice se skládá ze dvou části: Horní Pitve (Gornje Pitve) a Dolní Pitve (Donje Pitve). Velmi dobře se dochovala původní vesnická architektura - kamenné domy, schodiště, průchody, uličky. Mnohé objekty jsou zpustlé, ale stále přibývá těch, které se obnovují. V dolní části obce lákají k příjemnému večernímu posezení dvě stylové restaurace pod širým nebem: konoba "Kod komina" a "Dvor Duboković". Obě mají jídelníček plný zdejších specialit a dobrého vína.

Ve staré škole bylo umístěno Muzeum vinohradnictví ( Muzej vinogradarstva), ale budova byla v roce 2012 poškozena požárem a od té doby není sbírka přístupná. Koncem roku 2017 byla konečně zahájena oprava.

Z horní části vesnice se otevírá krásný panoramatický pohled na Jelsu, přilehlé zátoky, ostrov Brač až k pobřežnímu masívu pohoří Biokovo.

Od vesnice Pitve stoupá silnice k jihu k soutěsce Vratnik, kde je prokopán 1400 metrů dlouhý tunel na jižní pobřeží do Zavaly. Tunel, kterému se říká tunel Pitve, je neosvětlený, jednostopý a provoz je řízen semaforem. Umožňuje spojení mezi severní a jižní částí ostrova. Tunel byl postaven v roce 1966 kvůli položení vodovodního potrubí.

Fotografie
Pitve, letecký pohled
Pitve
Pitve, cesta k tunelu
K tunelu
Pitve, pohled s kostelem
Kostel
Pitve, konoba
Pitve, konoba
Pitve, konoba
Pitve, konoba
Pitve, v uličkách
Pitve, v uličkách
Pitve, celkový pohled
Pitve
Pitve, konoba
Pitve, úzká silnice
Pitve, mezi domy
Pitve, mezi domy
Uličky Pitve
Uličky Pitve
Uličky Pitve
Uličky Pitve
Uličky Pitve
Uličky Pitve

Místa v okolí