Vodní sporty

Přírodní podmínky Hvaru jsou mimořádně příznivé pro nejrůznější sportovních a rekreační aktivity, a to od vodních sportů až po nenáročné procházky a pěší výlety po ostrově. V jednotlivých hvarských letoviscích se v posledních letech podstatně zvýšila nabídka možností pro jejich provozování - pořádají se kurzy a kvalitní výuka některých sportů od začátečníků po pokročilé, k dispozici jsou odborní sportovní instruktoři, byla upravena hřiště pro oblíbené míčové sporty, vyrostla sportovní s hřišti pro celou škálu sportů, byly vytvořeny podmínky pro mnohé sporty dříve na ostrově neznámé. Pro milovníky cykloturistiky jsou nyní k dispozici kilometry dobře trasovaných cykloturistických stezek krásnou ostrovní přírodou, jachtařům slouží dva jachtařské přístavy a kotviště v hvarském přístavu. K velkému zlepšení došlo i v rozšíření možností vypůjčit si až na místě sportovní vybavení pro nejrůznější sporty - horská kola, prkna na surfování, potápěčské vybavení, rybářské pruty a udice a další náčiní pro rybolov, čluny, míče, rakety aj. Jachtaři ocení, že ve zdejších marinách najdou kompletní servis. Mnozí návštěvníci jistě uvítají nová fitnesscentra, která jsou k dispozici v některých hotelech nebo i mimo ně.

Koupání a plavání

Pojem "rekreace u moře" je pro většinu návštěvníků přímořských letovisek spjat s koupáním a plaváním. Ostrov Hvar nabízí svým hostům nepřeberné množství výborných možností koupání - od upravených městských pláží ve velkých střediscích, s převlékárnami, sprchami a občerstvením, přes hotelové pláže, upravené pláže u letovisek, až po osamělá, mnohdy divoká místa na vzdálenějším pobřeží. Pláže na Hvaru jsou většinou oblázkové, jen výjimečně písčité, často tvořené skalními plotnami a bloky, v blízkosti hotelů, často doplňované a rozšiřované o betonové plošiny, skaliska se zalévají betonem. Převážné většině pláží poskytuje žádaný stín borový porost. K nejvyhledávanějším patří pláže na Paklených ostrovech ( Pakleni otoci), na ostrově Šćedro, na jižním pobřeží ostrova Hvaru západně od letoviska Zavala, četná místa na poloostrově Kabal severozápadně od Starého Gradu. Konkrétní možnosti koupání uvádíme v popisech jednotlivých letovisek.

Potápění

Milovníci tohoto sportu mají na ostrově mnoho možností. Většina potápěčských lokalit odmění potápěče nádherným barevným podmořským světem plným barev a života, někdy i s podmořskými jeskyněmi, výjimečně i zbytky lodních vraků. V letovisku Hvar vyhledávají potápěči především lokality na Paklených ostrovech ( Pakleni otoci), ať již jde o jedinečný ostrůvek Stambedar, o útesy Pločice nebo o ostrůvek Vodnjak. Ale mohou se potápět i při pobřeží, např. v zátoce Garška nebo u mysu Pelegrin. Potápěči z letoviska Stari Grad se vydávají hlavně na poloostrov Kabal - k mysu Kabal nebo Smočiguzica, nebo do zátoky Tatinja. Z letovisek Vrboska a Jelsa jsou vhodné potápěčské lokality u ostrůvků Zečevo a v zátoce Zala Luka.

Každý, kdo se chce v chorvatských vodách potápět, musí mít platný potápěčský průkaz ( Ronilačka iskaznica), který se s platností na 365 dní vydává jen osobám, které prokáží, že mají patřičnou kvalifikaci získanou v některé z mezinárodně uznaných potápěčských škol. Průkaz vydává Chorvatský potápěčský svaz ( Hrvatski ronilački savez ) nebo jím zmocněné potápěčské středisko či turistická agentura a stojí v současné době 100 kun.

Potápěči by neměli zapomínat na chorvatské předpisy pro potápění, podle nichž je možno se v Jadranu potápět buď organizovaně prostřednictvím registrovaných potápěčských středisek, která potápěčské aktivity organizují a poskytují při nich odborný doprovod a zajištění, nebo je možno se potápět individuálně, k čemuž potápěč potřebuje oprávnění k individuálnímu potápění, které vydává přístavní kapitanát na základě potápěčského průkazu a stojí 2400 kun.

Při organizovaném potápění prostřednictvím potápěčských středisek se v současné době platí za jeden ponor z lodě 35 - 50 eur, balíček více ponorů vyjde levněji (např. čtyři ponory ve dvou dnech 110 - 150 eur). V potápěčských střediscích je možno si vypůjčit potřebné potápěčské vybavení.

V současné době jsou na ostrově potápěčská střediska ve Hvaru, v Jelse, Starém Gradu a ve Vrbosce.

Jachting

Díky kráse, romantice a členitosti svého pobřeží je ostrov Hvar velmi vyhledávaným cílem jachtařů. Právě uvedené přilehlé Paklené ostrovy ( Pakleni otoci) a jižní pobřeží Hvaru patří k nejoblíbenějším jachtařským cílům. Služby jim přitom poskytují dvě mariny - ACI marina Palmižana na ostrově Sveti Klement ve skupině Paklených ostrovů ( Pakleni otoci) a ACI marina Vrboska ve Vrbosce ( Adriatic Croatia International Club - ACI ), jakož i kotviště v městských přístavech. Přístavní kapitanát ( Lučka kapetanija ) je ve Splitu, své pobočky na ostrově má ve Hvaru, kde je i námořní hraniční přechod, ve Starém Gradu a v Jelse. Informace o předpisech pro příjezd a pobyt zahraničních sportovních plavidel v chorvatských vodách najdete na stránkách Ministerstva moře, cestovního ruchu, dopravy a rozvoje Chorvatské republiky: Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture .

Sportovní rybolov

Moře kolem Hvaru a přilehlých ostrovů bývá častým cílem sportovních rybářů. Vždyť Jadran je znám svým bohatstvím ryb - žije v něm na 360 druhů ryb, kterým vyhovuje jak teplota jaderských vod, tak i jejich salinita. V oblasti Hvaru vyhledávají sportovní rybáři hlavně vody při jižních, to je vnějších březích ostrovů Hvar, Paklené ostrovy ( Pakleni otoci) a Šćedro. Loví se tu především kanici, pražmy a mořští úhoři.

K rybaření v jadranských vodách je třeba si zakoupit rybářský lístek ( Ribolovna dozvola), který prodávají turistická sdružení nebo cestovní agentury, případně potápěčská střediska a stojí v současné době 150 kun na 3 dny.

Sea-kayaking

Sen o pádlování na mořském kajaku podél pobřeží či na blízké ostrůvky se může na Hvaru splnit. Kajak si lze vypůjčit např. v letovisku Sveta Nedjelja v základně Cliffbase-Sea Adventure Center.

Parasailing

Ten, kdo holduje letu na padáku taženém člunem, má tuto možnost ve velkých hvarských letoviscích (Hvar, Jelsa aj.).

Fotografie
Zátoka Dubovica
Zátoka Dubovica
Jagodna
Jagodna
Zavala
Zavala
Hvar
Hvar
Pakleni otoci
Pakleni otoci
Poloostrov Kabal
Poloostrov Kabal
Pakleni otoci - Sveti Klement (Palmižana)
Pakleni otoci
ACI Marina Vrboska
ACI Vrboska
Mořský kajak - Sveta Nedjelja
Mořský kajak
Turistická centra