Vodní sporty
Přírodní podmínky Hvaru jsou mimořádně příznivé pro nejrůznější sportovních a rekreační aktivity, a to od vodních sportů až po nenáročné procházky a pěší výlety po ostrově. V jednotlivých hvarských letoviscích se v posledních letech podstatně zvýšila nabídka možností pro jejich provozování - pořádají se kurzy a kvalitní výuka některých sportů od začátečníků po pokročilé, k dispozici jsou odborní sportovní instruktoři, byla upravena hřiště pro oblíbené míčové sporty, vyrostla sportovní s hřišti pro celou škálu sportů, byly vytvořeny podmínky pro mnohé sporty dříve na ostrově neznámé. Pro milovníky cykloturistiky jsou nyní k dispozici kilometry dobře trasovaných cykloturistických stezek krásnou ostrovní přírodou, jachtařům slouží dva jachtařské přístavy a kotviště v hvarském přístavu. K velkému zlepšení došlo i v rozšíření možností vypůjčit si až na místě sportovní vybavení pro nejrůznější sporty - horská kola, prkna na surfování, potápěčské vybavení, rybářské pruty a udice a další náčiní pro rybolov, čluny, míče, rakety aj. Jachtaři ocení, že ve zdejších marinách najdou kompletní servis. Mnozí návštěvníci jistě uvítají nová fitnesscentra, která jsou k dispozici v některých hotelech nebo i mimo ně.
Koupání a plavání
Pojem "rekreace u moře" je pro většinu návštěvníků přímořských letovisek spjat s koupáním a plaváním. Ostrov Hvar nabízí svým hostům nepřeberné množství výborných možností koupání - od upravených městských pláží ve velkých střediscích, s převlékárnami, sprchami a občerstvením, přes hotelové pláže, upravené pláže u letovisek, až po osamělá, mnohdy divoká místa na vzdálenějším pobřeží. Pláže na Hvaru jsou většinou oblázkové, jen výjimečně písčité, často tvořené skalními plotnami a bloky, v blízkosti hotelů, často doplňované a rozšiřované o betonové plošiny, skaliska se zalévají betonem. Převážné většině pláží poskytuje žádaný stín borový porost. K nejvyhledávanějším patří pláže na Paklených ostrovech ( Pakleni otoci), na ostrově Šćedro, na jižním pobřeží ostrova Hvaru západně od letoviska Zavala, četná místa na poloostrově Kabal severozápadně od Starého Gradu. Konkrétní možnosti koupání uvádíme v popisech jednotlivých letovisek.
Potápění
Milovníci tohoto sportu mají na ostrově mnoho možností. Většina potápěčských lokalit odmění potápěče nádherným barevným podmořským světem plným barev a života, někdy i s podmořskými jeskyněmi, výjimečně i zbytky lodních vraků. V letovisku Hvar vyhledávají potápěči především lokality na Paklených ostrovech ( Pakleni otoci), ať již jde o jedinečný ostrůvek Stambedar, o útesy Pločice nebo o ostrůvek Vodnjak. Ale mohou se potápět i při pobřeží, např. v zátoce Garška nebo u mysu Pelegrin. Potápěči z letoviska Stari Grad se vydávají hlavně na poloostrov Kabal - k mysu Kabal nebo Smočiguzica, nebo do zátoky Tatinja. Z letovisek Vrboska a Jelsa jsou vhodné potápěčské lokality u ostrůvků Zečevo a v zátoce Zala Luka.
Každý, kdo se chce v chorvatských vodách potápět, musí mít platný potápěčský průkaz ( Ronilačka iskaznica), který se s platností na 365 dní vydává jen osobám, které prokáží, že mají patřičnou kvalifikaci získanou v některé z mezinárodně uznaných potápěčských škol. Průkaz vydává Chorvatský potápěčský svaz ( Hrvatski ronilački savez ) nebo jím zmocněné potápěčské středisko či turistická agentura a stojí v současné době 100 kun.
Potápěči by neměli zapomínat na chorvatské předpisy pro potápění, podle nichž je možno se v Jadranu potápět buď organizovaně prostřednictvím registrovaných potápěčských středisek, která potápěčské aktivity organizují a poskytují při nich odborný doprovod a zajištění, nebo je možno se potápět individuálně, k čemuž potápěč potřebuje oprávnění k individuálnímu potápění, které vydává přístavní kapitanát na základě potápěčského průkazu a stojí 2400 kun.
Při organizovaném potápění prostřednictvím potápěčských středisek se v současné době platí za jeden ponor z lodě 35 - 50 eur, balíček více ponorů vyjde levněji (např. čtyři ponory ve dvou dnech 110 - 150 eur). V potápěčských střediscích je možno si vypůjčit potřebné potápěčské vybavení.
V současné době jsou na ostrově potápěčská střediska ve Hvaru, v Jelse, Starém Gradu a ve Vrbosce.
Jachting
Díky kráse, romantice a členitosti svého pobřeží je ostrov Hvar velmi vyhledávaným cílem jachtařů. Právě uvedené přilehlé Paklené ostrovy ( Pakleni otoci) a jižní pobřeží Hvaru patří k nejoblíbenějším jachtařským cílům. Služby jim přitom poskytují dvě mariny - ACI marina Palmižana na ostrově Sveti Klement ve skupině Paklených ostrovů ( Pakleni otoci) a ACI marina Vrboska ve Vrbosce ( Adriatic Croatia International Club - ACI ), jakož i kotviště v městských přístavech. Přístavní kapitanát ( Lučka kapetanija ) je ve Splitu, své pobočky na ostrově má ve Hvaru, kde je i námořní hraniční přechod, ve Starém Gradu a v Jelse. Informace o předpisech pro příjezd a pobyt zahraničních sportovních plavidel v chorvatských vodách najdete na stránkách Ministerstva moře, cestovního ruchu, dopravy a rozvoje Chorvatské republiky: Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture .
Sportovní rybolov
Moře kolem Hvaru a přilehlých ostrovů bývá častým cílem sportovních rybářů. Vždyť Jadran je znám svým bohatstvím ryb - žije v něm na 360 druhů ryb, kterým vyhovuje jak teplota jaderských vod, tak i jejich salinita. V oblasti Hvaru vyhledávají sportovní rybáři hlavně vody při jižních, to je vnějších březích ostrovů Hvar, Paklené ostrovy ( Pakleni otoci) a Šćedro. Loví se tu především kanici, pražmy a mořští úhoři.
K rybaření v jadranských vodách je třeba si zakoupit rybářský lístek ( Ribolovna dozvola), který prodávají turistická sdružení nebo cestovní agentury, případně potápěčská střediska a stojí v současné době 150 kun na 3 dny.
Sea-kayaking
Sen o pádlování na mořském kajaku podél pobřeží či na blízké ostrůvky se může na Hvaru splnit. Kajak si lze vypůjčit např. v letovisku Sveta Nedjelja v základně Cliffbase-Sea Adventure Center.
Parasailing
Ten, kdo holduje letu na padáku taženém člunem, má tuto možnost ve velkých hvarských letoviscích (Hvar, Jelsa aj.).