Sportovní aktivity

Díky blízkosti Paklených ostrovů (Pakleni otoci) patří Hvar k nejoblíbenějším destinacím milovníků vodních sportů - plavců, potápěčů, jachtařů, sportovních rybářů.

Prostřednictvím potápěčského centra Viking lze podniknout podmořský výlet do některé z vyhlášených lokalit v oblasti Paklených ostrovů:

  • Útesy Pločice při vnější straně Paklených ostrovů. Začíná se s potápěním na mělčině na severní straně ostrovů a pak se přesune pod vodou směrem na západ. Na stěně útesu je v hloubce 20 metrů bohatý podmořský život.
  • Stěna ostrůvku Vodnjak na jeho západní straně. Začíná v hloubce 6 metrů a na severní straně pak prudce klesá do hloubky 55 metrů. Je známá svými nádhernými červenými rohovitkami a četnými hejny ryb. Doporučuje se jen zkušeným potápěčům.
  • Stambedar, nejjižnější ostrůvek Paklených ostrovů, jižně od Sv. Klementu. Je navštěvován pro svou krásnou podmořskou stěnu, která spadá z hloubky 5 metrů do 45 metrů. Ve spodní části stěny jsou nádherné červené a fialové rohovitky. Celá stěna je plná děr, rozsedlin a puklin a velmi bohatého života (spousta ryb a dalších mořských organizmů).

Kdo nemá vlastní sportovní vybavení, může si půjčit loď, člun či vodní skútr. Lze si zajezdit na vodních lyžích nebo zalétat na padáku taženém člunem (parasailing). Jachtařům je k dispozici zdejší městský přístav, který provozuje Nautički centar grada Hvara, jachtařský přístav na Paklených ostrovech, ACI Marina Palmižana a přístaviště v zátoce Mala Garška (na západním okraji města, za hotelem Sirena).

V severozápadní části města je velké tenisové centrum se šesti kurty a víceúčelovým hřištěm pro míčové sporty (malou kopanou, házenou, košíkovou nebo volejbal). Zde se v květnu koná mezinárodní tenisový turnaj. Velké fotbalové hřiště se nachází v blízkosti hotelu Bodul. Z nabídky dalších sportů jmenujme stolní tenis, bocciu a kuželky.

Značená cyklistická stezka vede částečně po "staré" silnici Hvar - Stari Grad. Nejprve prudce stoupá do vesnice Brusje, pak pokračuje do vesnice Velo Grablje (obě místa jsou popsána v části Výlety z Hvaru), kde silnici opouští a klesá po makadamové cestě přes Malo Grablje do Milny, kde se napojuje na "novou" silnici do Hvaru. Co se týče obtížnosti, je stezka dlouhá 24 km uváděna jako těžká, s převýšením 420 m. Lze si vybrat i z dalších pěti cyklistických stezek po ostrově Hvaru. Kolo je možno si vypůjčit v některé z půjčoven.

Ve Hvaru se pravidelně konají sportovní soutěže s mezinárodní účastí, a to Hvarská regata (začátkem března), Mezinárodní novoroční regata (koncem prosince) a mezinárodní tenisový turnaj Sunčani Hvar Open (v květnu).

Fotografie
Hvar přitahuje jachtaře
ACI Marina Palmižana
Palmižana, zátoka Vinogradišće
Městský přístav
Zátoka Mala Garška
Milna
Brusje
Malo Grablje
Ostrůvek Pokonji dol
Místa v okolí