Výlety do okolí
Pevnost Napoleon stojí na kopci 241 m n. m. přímo nad městem. Krásná vyhlídka se otevírá na město a hlavně na západní část ostrova Hvaru. Pevnost postavili začátkem 19. stol. Francouzi, kteří zde měli základnu pro jadranské přímoří (anglická základna byla na Visu, ruská v boce Kotorské). Dnes je zde chorvatská astronomická observatoř. Při jejím založení ve druhé polovině 20. stol. spolupracovali chorvatští astronomové s českými astronomy z Ondřejova.
Paklené ostrovy (Pakleni otoci) je skupina 11 ostrovů, ostrůvků, které se táhnou v délce asi 11 km západně od města Hvaru. Téměř každý návštěvník Hvaru si na některý z nich udělá výlet za pěklným koupáním. Z hvarského přístaviště u Arzenálu tam denně jezdí desítky člunů a odpoledne zase zpět.
Obec a malé letovisko Milna se nachází na jižním pobřeží ostrova, 4 km východně od města. Největší přitažlivostí jsou její dvě oblázkové pláže.
Z Milny se nabízí pěkný výlet do opuštěné vesnice Malo Grablje, která je mimořádná svou malebnou polohou v horské krajině i atmosférou "spící" vesnice.
Často se navštěvuje útes Zaraće a malebná zátoka Velo Zaraće, 7 km východně od Hvaru.
Zátoka Dubovica je oblíbeným výletním cílem, 8 km východně od Hvaru.
Zátoka Pišćena je další zátoka směrem na východ. Má pěknou oblázkovou pláž a obklopuje ji borový les. Je přístupná ze zátoky Dubovica pěší stezkou podél moře nebo pohodlněji lodí z Hvaru. Pořádají se sem výlety, které se spojují s plavbou kolem Červených skal (Crvene stijene). Tyto skály červeného zabarvení jsou zajímavým geologickým fenoménem pro své vertikální vrstvení.
Do starobylého městačka Stari Grad se lze vypravit rychlou novou silnicí s tunelem Selca - Dubovica, dlouhým 1,5 km, který ústí na severním svahu ostrovního hřebene. Cestou je možno navštívit již zmíněná malebná místa, např. zátoky Dubovica či Zaraće. Po nové silnici je město Hvar vzdáleno 16 km.
Další možností je použít starou úzkou silnici do Starého Gradu, která se klikatí přes horský hřeben (více informací a obrázků najdete v článku: Cesta nejkrásnějších výhledů na ostrově Hvaru). Krátké zastávky si lze udělat ve starých vnitrozemských vesnicích Velo Grablje či Brusje (viz níže). Cesta, dlouhá 20 km, je mnohem pomalejší, odměnou jsou však krásné výhledy po ostrově z výšky až 400 m. Ty nejkrásnější se otevírají od restaurace Vidikovac - Levanda (Vyhlídka - Levandule), která stojí na horském hřebeni. Lze odtud vidět členitý poloostrov Kabal, město Stari Grad, mohutný sousední ostrov Brač, pohoří Biokovo na pevnině a východně nejvyšší horu ostrova (Sveti Nikola, 628 m). Kdo se chce na ní vydat, může se z rozcestí kousek pod vyhlídkou vydat na dvouhodinovou túru (více informací najdete v článku: Cesta na nejvyšší vrchol ostrova - horu Sveti Nikola). Z vyhlídky pak silnice klesá až do Starého Gradu.
Vesnice Brusje leží ve vnitrozemí při staré silnici Hvar - Stari Grad, 5,5 km severovýchodně. Vesnici založili pastýři jako svou salaš již v 16. stol. Dodnes si částečně zachovala stavební ráz charakteristický pro lidové stavitelství na ostrovech. Do okolí se otevírá krásný výhled.
Cestou do Brusje lze navštívit některé z odlehlejších zátok na severozápadním pobřeží ostrova, např. Jagodnu, Loznu nebo Stinivu, které jsou dobře dosažitelné i autem. Přístup je popsán na zmíněných stránkách.
Vesnice Velo Grablje je další zajímavou vesnicí ve vnitrozemí při staré silnici Hvar - Stari Grad, 11 km východně. Rozkládá se v hlubokém údolí, které pak pokračuje k jihozápadu přes Malo Grablje k moři. Okolní svahy kdysi pokrývaly vinice, olivovníky a levandulová pole, ale dnes jsou pusté. Vesnice, která byla založena v 15.- 16. století, je nyní vylidněna, obyvatelé odešli za lepším živobytí především do Ameriky. Dolů do vesnice vede krátká odbočka.