Zátoka Jagodna

Zátoka Jagodna se nachází na severním pobřeží nejzápadnější části ostrova Hvaru. Od města Hvaru je vzdálena přibližně 6 km od města Hvaru. Zátokám v této oblasti říkají místní Bruške vale podle vesnice Brusje (viz Výlety z Hvaru), která je vnitrozemským střediskem tohoto kraje. Díky členitému pobřeží je tu celá řada zátok, ale jen některé jsou dobře přístupné asfaltovou silnicí. Kromě zátoky Jagodna k nim patří ještě blízké zátoky Zastupac a Lozna, dále pak východněji ležící Stiniva.

Z města Hvaru je třeba jet po "staré" silnici Hvar - Stari Grad a sledovat ukazatel na Brusje. Silnice hned od Hvaru stoupá do vnitrozemí, je úzká, plná zatáček a nepřehledných míst. Míjení s protijedoucími vozidly vyžaduje značnou opatrnost. První asfaltová odbočka severním směrem vede do zátok Jagodna a Lozna a na křižovatce je dobře značena.

Osadu tvoří jen nová rekreační zástavba. Některé z penzionů a apartmánových domů jsou svými rozměry poněkud předimenzované a do okolní krajiny porostlé převážně nižší vegetací příliš nezapadají. Na pobřeží pod nimi vybudovali jejich majitelé plošiny na slunění a vstupy do vody. V hlavní zátoce je větší oblázková pláž, v té boční je jedna skutečně malá.

Západním směrem, jen přes nevysoký hřeben, leží rozlehlá zátoka Pribinja s osadou Vira. Kdysi tu býval trajektový přístav, dokud tuto funkci nepřevzal pro celou západní část ostrova přístav ve Starém Gradu. Přístav dosud slouží hospodářským účelům. Druhá část zátoky má rekreační charakter: jsou tu apartmánové domky a nedávno obnovený velký kemp (viz Kemp Vira u Hvaru opět zahájil svoji činnost). Z Hvaru vede přímo do Viry pěkná silnice (4 km).

Fotografie
Jagodna
Jagodna
Pohled ze zátoky
Pohled ze zátoky
Penziony a apartmánové domy na pobřeží
Penziony a apartmány
Hlavní zátoka s oblázkovou pláží
Hlavní zátoka
Upravená místa ke koupání
Místa ke koupání
Zátoka Pribinja s osadou a bývalým přístavem Vira
Zátoka Pribinja

Místa v okolí