Zátoka Lozna

Zátoka Lozna se nachází na severním pobřeží nejzápadnější části ostrova Hvaru, přibližně 6 km od města Hvaru. Zátokám v této oblasti říkají místní Bruške vale podle vesnice Brusje (viz Výlety z Hvaru), která je vnitrozemským střediskem tohoto kraje. Lozna je jednou z několika odlehlejších zátok, které jsou dobře přístupné asfaltovou silnicí. Dále k nim patří blízké zátoky Jagodna a Zastupac, dále pak východněji ležící Stiniva.

Jak se do zátoky Lozna dostat? Z města Hvaru je třeba jet po "staré" silnici Hvar - Stari Grad a sledovat ukazatel na Brusje. Silnice hned od Hvaru stoupá do vnitrozemí, je úzká, plná zatáček a nepřehledných míst. Míjení s protijedoucími vozidly vyžaduje značnou opatrnost. První asfaltová odbočka severním směrem vede do zátok Lozna a Jagodna a na křižovatce je dobře značena.

Stejnojmenná osada v zátoce působí velmi pěkným dojmem. Je upravená, čistá a skutečně klidná. Ani nová zástavba nebije do očí, tak jako na mnoha jiných místech. Naopak, citlivě navazuje na staré původní kamenné domky, které si tu kdysi postavili místní rybáři. Samozřejmě, že většina domků v zátoce je určena k pronajímání turistům. V tak malé osadě možná překvapí restaurace na břehu moře.

Zátoka má ve svém okolí hodně zeleně. Jsou to především vzrostlé košaté borovice, které jí poskytují hezký přírodní rámec.

Až na dvě menší oblázkové pláže je pobřeží zátoky skalnaté - s přírodními kamennými plotnami i vybudovanými betonovými plošinami.

Fotografie
Zátoka Lozna
Zátoka Lozna
Pobřeží
Pobřeží
Pláž
Pláž

Místa v okolí