Zátoka Stiniva

Pokud jedete do Stinivy z Hvaru, je třeba jet po "staré" silnici Hvar - Stari Grad a sledovat ukazatel na Brusje. Silnice hned od Hvaru stoupá do vnitrozemí, je úzká, plná zatáček a nepřehledných míst. Míjení s protijedoucími vozidly vyžaduje značnou opatrnost. První asfaltová odbočka severním směrem vede do zátok Jagodna a Lozna, až v pořadí druhá je do zátoky Stiniva. Zátoky jsou nyní na křižovatkách dobře značeny. Kdo vydá ze Starého Gradu, musí na začátku cesty rovněž počítat s velkým stupáním přes Selca kod Starog Grada až na horský hřeben. Po necelých 15 km jízdy se za vnitrozemskou vesnicí Brusje odbočuje do Stinivy.

Poměrně hluboká zátoka Stiniva je orientovaná k severu. Výhledu ze zátoky dominuje neobvykle dlouhé molo, které chrání lodě ve zdejším malém přístavišti. Osada v zátoce není tak výrazně zaměřená na cestovní ruch jako dvě zmíněné zátoky. Svědčí o tom nejen pečlivě obdělávané vinice v jejím zázemí, vesnické domky, ale i malý kostelík, který září po nedávné obnově.

Skutečnou ozdobou zátoky je dlouhá a čistá oblázková pláž v jejím závěru. Vzhledem k tomu, že apartmánových domků je tu jen několik málo, nemusejí mít jejich hosté obavy z nedostatku místa na pláži. V ostatních částech zátoky je pobřeží skalnaté a poměrně prudké.

Vývěsní štít "Konoba Dalmatia" na jednom starém kamenném domku láká k návštěvě a konzumaci klasických grilovaných specialit z masa, ryb a plodů moře. Návštěvníci, kteří se usadí na terase nad mořem, mohou z výšky několika metrů pozorovat dění v celé zátoce, případně sledovat majitele, jak jim na venkovním grilu připravuje objednané jídlo.

Fotografie
Zátoka Stiniva
Zátoka Stiniva
Pohled do zátoky
Pohled do zátoky
Kostelík s vinicemi
Kostelík s vinicemi
Osada s molem a přístavištěm
Přístaviště
Pláž
Pláž
Konoba
Konoba

Místa v okolí