Hvarské vinařství

Nemalé plochy zaujímají na ostrově vinice, z nichž pocházejí vynikající cína, která proslavila Hvar již v dávných dobách. Tak jako na mnoha jiných dalmatských ostrovech rostou i na Hvaru autochtonní, původní odrůdy vinné révy, z nichž se pak vyrábějí zdejší výborná vína.

Špičkové vinohrady se tu obdělávají ručně, nepoužívají se žádné chemické prostředky, dává se přednost menšímu výnosu hroznů, ale vysoké kvalitě. A zdejší půda a sluneční paprsky spolu s blízkostí moře jsou hlavními činiteli vytvářejícími jedinečnou chuť hvarských vín.

Je tu relativně vysoká vzdušná vlhkost v období růstu a zrání hroznů, což příznivě působí na plody a zároveň zabraňuje vzniku a šíření chorob vinné révy. Nikde v této části Evropy není celková teplota v průběhu vegetace tak vysoká jako na Hvaru - 294 vegetačních dní při průměrné teplotě 20,4 °C.

Začátky pěstování vinné révy jsou spjaty s řeckými přistěhovalci; Římané podstatně rozšířili plochy vinic a zdokonalili výrobu vína. Již od samého začátku hvarského vinařství patřilo zdejší víno mezi významné vývozní produkty.

Základem hvarského vinařství je autochtonní vinná réva - plavac mali. Jeho průvodcem na vinicích bývá odrůda drnekuša; víno hvarski plavac jí obsahuje jen asi 5 %, svým obsahem kyselin však právě ona ideálně doplňuje plavac mali.

Špičková vína pocházejí z lokality Hvarske plaže na jižních svazích ostrova nad mořem mezi osadami Sveta Nedjelja a Ivan Dolac. Právě z hroznů odtud pochází jedinečné tmavočervené jiskrné víno hvarski plavac s vysokým obsahem alkoholu, nádherné rubínové barvy, ušlechtilé vůně.

Další kvalitní červená vína pocházejí z vinařských oblastí ve střední části ostrova (kolem vesnic Pitve, Svirće, Vrbanj, Vrisnik).

Z bílých vín patří k nejkvalitnějším vína z vinohradů na svazích východně od Zavaly, v blízkosti moře, a bogdanuša z okolí Vrbosky.

Obzvlášť kvalitní jsou i hvarská dezertní vína.

Láhev vína patří odedávna k nejoblíbenějším suvenýrům z Hvaru.


Články o vínech a vinařství na ostrově Hvaru:

Fotografie
Hvarská vinná réva
Vinná réva
Vinice nad Ivan Dolcem
Vinice
Vinice v prudkých svazích nad osadou Sv. Nedjelja
Sv. Nedjelja
Vinobraní ve Sv. Nedjelji
Vinobraní
Osamělá vinice v horách
Vinice
Prodejna vína a destilátů v Jelse
Prodej v Jelse
Turistická centra