Příroda
Hvar je ostrov s výrazně středomořskou autochtonní vegetací a ze všech jadranských ostrovů na něm roste největší počet různých druhů středomořských rostlin - 1163! Severojadranský ostrov Krk má sice dokonce 1473 druhů rostlin, ale mnohé z nich nepatří ke středomořskému rostlinstvu, nýbrž vzhledem k blízkosti pevniny a vlhkého kontinentálního podnebí jde částečně o druhy kontinentální flóry, která se na ostatních jadranských ostrovech vůbec nevyskytuje.
Nejbohatší a nejosobitější vegetaci má horský hřbet probíhající středem ostrova, jakož i pás podél jeho jižního pobřeží, tedy od kopců Sveti Nikola a Hum jižním směrem, k pobřeží.
Na nejvyšším ostrovním horském hřebenu roste dalmatská borovice ( Pinus dalmatica), která se kromě této oblasti Hvaru ještě vyskytuje v nejvyšších partiích ostrova Brače a už nikde jinde na světě. Rostla ještě na některých horských partiích ostrova Korčuly, ale při posledních katastrofálních požárech lehly její porosty popelem a prakticky zmizely.
V nižších polohách ostrova Hvaru roste známý druh borovice vyskytující se i na mnoha dalších místech jadranského přímoří, a to borovice halepská ( Pinus halepensis).
Při jižním hvarském pobřeží se vyskytuje řada vždyzelených středomořských druhů, které jsou celkem běžné na středomořských březích severní Afriky, na teplých březích ostrovů v Egejském a Tyrhenském moři; na Jadranu se většinou omezují na nejteplejší ostrovy jako je Hvar, Vis, Lastovo a některé malé ostrůvky vysunuté daleko do moře. Některé rostliny jsou na jadranských ostrovech endemické. patří k nim např. tamaryšek dalmatský ( Tamarix dalmatica), chrpa dubrovnická ( Centaurea ragusina), ostružník jadranský ( Rubus dalmatinus) aj. K endemitům regionu patří i kosatec dalmatský ( Iris dalmatica), který tu dosahuje výšky až 1,5 m a byl ceněným vývozním artiklem již za starých Ilyrů pro léčebné a kosmetické účely.
Z exotických okrasných druhů se na Hvaru nejlépe daří např. opuncii ( Opuncia barbarica), několika druhům agave ( Agave altissima, Agave ingens a další), dřevité juce ( Yucca) aj.
Kromě toho na Hvaru volně rostou četné rostliny, byliny a traviny, které se po staletí sbírají a používají jako léčivé a aromatické. K těm nejčastějším patří rozmarýn ( Rosmarinus officinalis), levandule ( Levandula vera), která se však na mnoha místech ostrova uměle vysazuje, šalvěj lékařská ( Salvia officinalis). Volně roste také pitospora ( Pithosporum tobira), myrta ( Myrtus communis), rohovník ( Ceratonica siliqua) aj.
Na severní straně ostrova se daří rostlinám běžným na celém dalmatském přímoří. Patří k nim např. dub cesmínovitý ( Quecus ilex), planika ( Arbutus unedo) aj.
Uvedené rostliny patří spolu se zdomácnělými exotickými druhy k těm zástupcům zdejší flóry, která vytváří charakteristickou scenérii Hvaru jako jeho trvalá součást.
Fauna ostrova Hvaru je poměrně bohatá a pestrá, i když i zde zástupců některých druhů ubývá - hojnější bývaly např. koroptve, zajíci, orebice řecké; ty žijí především v krasových lokalitách. Ve výše položených místech, skalnatých i pokrytých vegetací můžeme zahlédnout veverky, kunu lesní i skalní; v odlehlejších místech i tetřívky.
Z plazů tu žije několik druhů ještěrek, želv a hadů; z těch jedovatých jen zmije růžkatá (a to jen v odlehlých lokalitách). Druhově bohatý je svět hmyzu. Z jeho zástupců se nejvýrazněji projevují cikády, nechybějí včely a vosy.
Z ornitofauny jsou typičtí rackové (v několika druzích), skřivani, vlaštovky. Ve výše položených oblastech je možno se setkat s menšími dravými ptáky. V místních jeskyních žije několik druhů netopýrů.
Z domácích zvířat jsou tu stále nejobvyklejší ovce, dále osli a muly, koz vzhledem ke stávajícím předpisů silně ubylo. Hovězího dobytka a vepřů je tak jako v celém jadranském přímoří málo, protože pro krmné směsi tu není dost vláhy.
O to bohatší je podmořský svět. Vedle pestrého zastoupení ryb žijí v moři žahavci, především sasanky a červnatci. Jen v určitých lokalitách, např. u Paklených ostrovů lze najít nádherně barevné rohovitky (koráli jsou tu výjimkou, a pokud jsou, tak v hloubkách pod hranicí povoleného potápění s běžnými přístroji). Hojní jsou měkkýši, až již to jsou plži, mlži nebo hlavonožci, dále vyhledávaní korýši nebo ostnokožci.
V rámci státní ochrany přírody je na Hvaru jeden přírodní objekt, který patří do kategorie národních přírodních památek, a to světoznámá jeskyně Grapćeva špilja (viz popis Humac). Přírodní rezervací je skupina ostrůvků při západním břehu Hvaru - Paklené ostrovy ( Pakleni otoci) a ostrov Šćedro při jižním pobřeží ostrova Hvaru (viz výlety Zavala).