www.ihvar.cz, 4 kB Ostrov Hvar
Hlavní stránka « Vrboska « kultura
nothing.gif, 0 kB
Kulturní život

V jednom ze starých domů na nábřeží je umístěno Rybářské muzeum (Ribarski muzej), které dokládá zdejší dlouhou rybářskou tradici. V muzeu je zachycen vývoj zdejšího rybářství od 18. do 20. stol. Jsou tu ukázky rybářského náčiní, rybářských lodí, ryb aj. Pěkná je i ukázka kuchyně v rodině rybáře. Podrobnější informace najdete v článku: Návštěva rybářského muzea ve Vrbosce. Muzeum je otevřeno v sezóně od 10 do 12.30 hod. a od 18.30 do 21 hod., v mimosezóně podle dohody.

 

Opevněný kostel Panny Marie (crkva-tvrdjava Sveta Marija, Gospa od Milosti) je otevřen od 10 do 12 hod. a od 19.30 do 21 hod. Z jeho střechy se otevírá krásný pohled na městečko a zátoku.

 

Farní kostel sv. Vavřince (Sveti Lovrijenac či Sveti Lovrinac) je otevřen od 18 do 19 hod. (kromě neděle).

V rámci letního programu se tu konají koncerty, folklorní vystoupení a divadelní představení.

 

Z lidových slavností je nejpůsobivější procesí o velikonočním týdnu, které se nazývá Procesí za křížem (Procesija Za Križem) a koná se v noci ze Zeleného čtvrtka na Velký pátek. Více informací o procesí uvádíme v části Etnografie, tradice, lidové slavnosti a v článku Velká náboženská slavnost na Hvaru.

Největší lidovou slavnost ve Vrbosce přestavuje Slavnost svatého Vavřince (Fešta Sv. Lovre) vždy 10. srpna na svátek sv. Vavřince, který je patronem Vrbosky. Zahrnuje večerní mši, procesí nesoucí sochu sv. Vavřince a zábavní program s koncertem a ohňostrojem.

"Dny sv. Petra (Dani Svetog Petra) se pořádají na svátek sv. Petra 29. června. Na moři u kostelíku se shromáždí lodě, koná se mše, požehnání plavidlům a večer pak lidová slavnost.

 

nothing.gif, 0 kB
© 2005 - 2018 ihvar.cz,