Kulturní život

V roce 2010 bylo založeno "Muzeum obce Jelsy" (Muzej općine Jelsa), a to díky místnímu rodákovi a známému výtvarnému umělci Juraji Dobrovićovi, který obci věnoval rodný dům, historickou sbírku a sbírku grafik, obrazů a reliéfů. Dům Dobrovićů (Kuća Dobrovića) se nachází na Náměstí Sv. Jana (Trg Sv. Ivana), vedle stejnojmenného kostelíka (Jelsa č. 477). V prvním patře návštěvníkům prezentuje interiér domu z konce 19. a začátku 20. století, jeho reprezentativní salon s malbami na stěnách, umělecké předměty a předměty každodenní potřeby. Ve druhém patře je umístěna stálá sbírka grafik, obrazů a reliéfů. Přízemní protory využívá galerie "Kravata", která pořádá příležitostné výstavy. Muzeum je otevřeno pouze v sezóně od 1. června do 30. září (předem lze domluvit i návštěvu mimo sezónu), každý den kromě soboty a svátků od 10 do 13 hod. a od 19 do 23 hod. Vstupné je 10 kun. Pod muzeum organizačně patří i Rybářská sbírka ve Vrbosce.

V Jelse se roku 1878 narodil významný chorvatský hudební skladatel Antun Dobronić. Na jeho počest se zde každoročně konají Večery Antuna Dobroniće (Večeri Antuna Dobronića). Festival zahrnuje hudební, dramatické a folklorní večery v podání známých i začínajících umělců. Festival se koná od 20. července do 20. srpna na scéně na malém náměstí sv. Jana (Trg sv. Ivana) a nově i v městském parku.

Jelsa slaví svůj "Den obce" na svátek Nanebevzetí Panny Marie ( Velika Gospa), 15. srpna. Po oficiálním programu na radnici následuje večer plný zábavy s hudbou a ohňostrojem.

Podrobný program letních kulturních akcí najdete na stránkách Turistického sdružení obce Jelsa.

Z lidových slavností je nejpůsobivější procesí o velikonočním týdnu, které se nazývá Procesí za křížem ( Procesija Za Križem) a koná se v noci ze Zeleného čtvrtka na Velký pátek. Více informací o této památce zapsané na seznamu světového nehmotného kulturního dědictví organizace UNESCO uvádíme v části Etnografie, tradice, lidové slavnosti a v článku Velká náboženská slavnost na Hvaru.

Fotografie
Střed města
Střed města
Trg sv. Ivana
Trg sv. Ivana
Kostel sv. Jana
Kostel sv. Jana
Místa v okolí