Pláže

Vzhledem k tomu, jak velkou ubytovací kapacitu má letovisko Hvar, je v samotném městě poměrně málo možností koupání. Turisté však nemusí zoufat. Jsou tu totiž blízké Paklené ostrovy (Pakleni otoci) s nejkrásnějšími "hvarskými" plážemi. Ale vraťme se do města. Městské koupaliště (Gradsko kupalište) se nachází západně od středu města, na východním břehu zátoky u hotelu "Amfora". Bylo postaveno již v roce 1927 a svého času patřilo k nejlepším na Jadranu. Budova s dlouhou řadou kabinek, vybavena sprchami, restaurací a vyhlídkovou terasou, bývala centrem společenského života.

Budova koupaliště Bonj

Mnoho let se zdálo, že se zařízení tohto typu již přežilo, řadu let nefungovalo a chátralo. Záchrana přišla v roce 2006, kdy hotelový podnik "Sunčani Hvar" budovu obnovil a otevřel zde luxusní koupaliště pod názvem "Bonj". Jeho vybavení a služby jsou na vysoké úrovni a samozřejmě tomu odpovídají i ceny. Na městské koupaliště navazuje poměrně velká oblázková pláž, která tvoří závěr zátoky před hotelem "Amfora". Ta bývá v sezóně do posledního místečka zaplněna turisty, stejně tak i dlouhé betonové plošiny na slunění, které pokračují na západním břehu zátoky. Lze se tu vysprchovat, půjčit si lehátka či slunečníky, případně se občerstvit se v několika plážových barech a blízkých restauracích. V roce 2008 se zcela změnilo prostranství před hotelem "Amfora". Nově tu byly vybudovány efektní kaskádové bazény s bohatým plážovým vybavením (viz článek: Amfora - Velkolepý projekt na Jadranu). Kdo není hostem hotelu, musí za vstup do areálu zaplatit.

Podél členitého pobřeží pokračuje k západu promenádní cesta, kterou lemuje úzký pás skalnatého pobřeží. Každé vhodné místo ke slunění a ke koupání je tu využito. Pobřežní promenáda končí v zátoce Podstine (cca 2 km od centra), kde se lze koupat na skalách i na malé oblázkové pláži.

Oblázková pláž u hotelu Amfora
Ještě dál směrem na východ se nachází hotel "Sirena". Jeho hosté mají k dispozici kromě malé oblázkové pláže především skalnaté pobřeží.

Pokud se za koupáním vydáme z centra směrem na jih, dojdeme po nábřeží za pár minut do zátoky s druhou větší oblázkovou pláží ve městě. Zátoce dominuje komplex františkánského kláštera. Ještě jižněji jsou další pláže v blízkosti hotelů "Galeb" a "Bodul".

Kdo se chce vydat za koupáním mimo město, může pokračovat dál jihovýchodním směrem pěšky nebo autem do zátoky Pokonji dol, kde se nachází největší oblázková pláž v oblasti města Hvaru. V létě je doslova obsypána turisty, kteří mají k dispozici lehátka, slunečníky a restauraci "Konoba Mustačo." Při koupání si lze užívat krásný výhled na blízký stejnojmenný ostrůvek s majákem. Ještě východněji leží zátoka Mekičevica se dvěma oblázkovými plážemi, z nichž jedna je vyhrazena naturistům. Občerstvení tu nabízí restaurace "Robinson". Zátoka je přístupná pouze pěšky (ze zátoky Pokonji dol), člunem nebe lodním taxi z hvarského přístavu.

Jak již bylo řečeno, nejkrásnější pláže jsou na Paklených ostrovech (Pakleni otoci), kterým místní říkají Forski škoji (tedy Hvarské ostrovy, For je místní název pro Hvar, škoj znamená ostrov). Na ty nejpopulárnější lokality jezdí pravidelná lodní doprava z hvarského přístavu před Arzenálem. Jsou to: Palmižana na ostrově Sv. Klement, Ždrilica a Stipanska na ostrově Marinkovac a na ostrov Jerolim. Během dopoledne vyplouvají lodě s turisty na pláže a zpět se s nimi vracejí v pozdních odpoledních hodinách. Pro mladé návštěvníky je největším magnetem plážový klub "Carpe Diem Beach" na pláži Stipanska (beach party, lounge a cocktail bar, bazén, hřiště, noční zábava, DJ). Ostrov Jerolim navštěvují již tradičně především naturisté (restaurace, sprchy).

Fotografie
Hotel Amfora
Koupaliště Bonj
Bar
Betonové plošiny
Kaskády před hotelem Amfora
Skalnaté pobřeží
Plážový bar
Zátoka Podstine
Pláž u františkánského kláštera
Zátoka u hotelů Galeb a Bodul
Zátoka Mekičevica
Palmižana, zátoka Vinogradišće
Místa v okolí