Kultura

Hvarská letní kulturní představení ( Hvarske ljetne priredbe) je tradiční letní kulturní festival pro domácí i zahraniční návštěvníky. Uvádí divadelní, hudební a folklórní programy za účasti chorvatských i zahraničních umělců. Konají se převážně v atriu františkánského kláštera ( Franjevački samostan), ale i na dalších místech, např. v katedrále sv. Štěpána ( Sveti Stjepan), na prostranství před Městskou lodžií ( Gradska loža) či v kostele sv. Marka ( Sveti Marko). Tento kulturní festival je jeden z nejstarších na ostrově.

V prvním patře Arzenálu je staré divadlo

Dni Hvarského divadla ( Dani Hvarskog kazališta) je literárně-dramatický festival. Ústředním motivem je vždy téma z historie chorvatské literatury.

Den města Hvaru se slaví svátek sv. Štěpána papeže (2. října). V tento den se koná slavnostní zasedání městské rady, velká mše, procesí, folklorní koncerty a řada kulturních a zábavních akcí.

Kromě těchto tradičních kulturních festivalů se koná ve Hvaru řada příležitostných kulturních akcí a programů.

Památky, muzea a galerie, které spravuje Muzeum hvarského dědictví ( Muzej hvarske baštine):

  • Archeologická sbírka a lapidárium Dr. Grgy Novaka ( Arheološka zbirka i lapidarij "Dr. Grga Novak") je umístěna v kostele sv. Marka ( Sveti Marko), který byl součástí bývalého dominikánského kláštera. V současné době je sbírka uzavřena z důvodu průzkumných prací před sanací objektu.
  • Hvarské historické divadlo z roku 1612 v prvním patře budovy Arzenálu. Nyní je divadlo uzavřeno kvůli rekonstrukci objektu. Otevření se předpokládá v roce 2018.
  • Galerie moderního umění "Arsenal" ( Galerija suvremene umjetnosti Arsenal) se nachází v prvním patře budovy Arzenálu. Také je v současné době uzavřena.
  • Letohrádek hvarského renesančního básníka Hanibala Luciće ze 16. stol. ( Ljetnikovac Hanibala Luciće) s jeho pamětní místností ( Salon Lucić).
  • Přírodovědecká sbírka Dr. Grgur Bučić ( Prirodoslovna zbirka Dr. Grgur Bučić) v letohrádku Hanibala Luciće ( Ljetnikovac Hanibala Luciće).

Další památky a muzea:

  • Biskupské muzeum ( Biskupski muzej) v Biskupském paláci ( Biskupska palača) na náměstí vedle katedrály. Církevní sbírka obsahuje řadu obrazů, soch, mešních rouch, liturgických předmětů, krajek a dokumentů.
  • Umělecká sbírka "Hanibal Lucić" ( Umjetnička zbirka H. Lucić) v klášteře benediktinek. V církevní sbírce jsou k vidění obrazy, ikony, liturgické přčedměty a jedinečné krajky z vláken agáve.
  • Sbírka uměleckých předmětů františkánského kláštera ( Zbirka umjetnina franjevačkog samostana). Církevní sbírka zahrnuje obrazy starých mistrů, sochy, liturgické předměty, vzácné knihy a rukopisy. Klášter má cennou knihovnu. V klášterním kostele se nachází nejznámější obraz starých mistrů na ostrově Hvaru "Poslední večeře" ( Posljednja večera) od Mattea Ponzoneho ze začátku 17. stol. V klášterní zahradě stojí jedinečný cypřiš starý více než 300 let.
  • Pevnost Fortica (z italského fortezza - pevnost), také nazývaná Španjol či Španjola ( Tvrdjava Fortica) nad městem. Kromě pevnostních staveb a krásného výhledu lze obdivovat podmořskou archeologickou sbírku ( Hidroarheološka zbirka na Fortici) s amforami a dalšími nálezy z antiky a středověku.
Fotografie
Pevnost Španjol nad městem
Městská lodžie
Letohrádek Hanibala Luciće
Atrium františkánského kláštera
Kostel sv. Marka
Katedrála sv. Štěpána
Místa v okolí