Pláže

Vzhledem k tomu, jak velkou ubytovací kapacitu má letovisko Hvar, je v samotném městě poměrně málo možností koupání. Turisté však nemusí zoufat. Jsou tu totiž blízké Paklené ostrovy (Pakleni otoci) s nejkrásnějšími "hvarskými" plážemi. Ale vraťme se do města. Městské koupaliště (Gradsko kupalište) se nachází západně od středu města, na východním břehu zátoky u hotelu Amfora. Bylo postaveno již v roce 1927 a svého času patřilo k nejlepším na Jadranu. Budova s dlouhou řadou kabinek, vybavena sprchami, restaurací a vyhlídkovou terasou, bývala centrem společenského života.

Budova Městského koupaliště koupaliště Bonj

Mnoho let se zdálo, že se zařízení tohto typu již přežilo, řadu let nefungovalo a chátralo. Záchrana přišla v roce 2006, kdy hotelový podnik Sunčani Hvar budovu obnovil a otevřel zde luxusní koupaliště pod názvem "Bonj". Jeho vybavení a služby jsou na vysoké úrovni a samozřejmě tomu odpovídají i ceny. Na městské koupaliště navazuje poměrně velká oblázková pláž, která tvoří závěr zátoky před hotelem Amfora. Ta bývá v sezóně do posledního místečka zaplněna turisty, stejně tak i dlouhé betonové plošiny na slunění, které pokračují na západním břehu zátoky. Lze se tu vysprchovat, půjčit si lehátka či slunečníky, případně se občerstvit se v několika plážových barech a blízkých restauracích. V roce 2008 se zcela změnilo prostranství před hotelem Amfora. Nově tu byly vybudovány efektní kaskádové bazény s bohatým plážovým vybavením (viz článek: Amfora - Velkolepý projekt na Jadranu). Kdo není hostem hotelu, musí za vstup do areálu zaplatit.

Podél členitého pobřeží pokračuje k západu promenádní cesta, kterou lemuje úzký pás skalnatého pobřeží. Každé vhodné místo ke slunění a ke koupání je tu využito. Pobřežní promenáda končí v zátoce Podstine (cca 2 km od centra), kde se lze koupat na skalách i na malé oblázkové pláži.

Oblázková pláž v zátoce
Ještě dál směrem na východ se nachází hotel Sirena. Jeho hosté mají k dispozici kromě malé oblázkové pláže především skalnaté pobřeží. Pokud se za koupáním vydáme z centra směrem na jih, dojdeme po nábřeží za pár minut do zátoky s druhou větší oblázkovou pláží ve městě. Zátoce dominuje komplex františkánského kláštera. Ještě jižněji, v blízkosti hotelů Galeb a Bodul, je ještě jedna malá oblázková pláž. Jihovýchodně od města je pěkné koupání na oblázkové pláži v zátoce Pokonji dol, do které se dá dojet i autem. Návštěvníky upoutá krásný výhled na blízký stejnojmenný ostrůvek s majákem. Přímo v zátoce se nachází restaurace. Ještě východněji se nachází zátoka Mekičevica, taktéž s oblázkovou pláží, ale je přístupná pouze pěšky. Je třeba dodat, že většina hotelů je vybavena krytým nebo venkovním bazénem.Jak již bylo řečeno, nejkrásnější pláže jsou na Paklených ostrovech (Pakleni otoci). Na ty nejpopulárnější - Palmižanu na ostrově Sv. Klement, Ždrilicu a Stipansku na ostrově Marinkovac a na ostrov Jerolim jezdí pravidelná lodní doprava z hvarského přístavu před Arzenálem. Během dopoledne vyplouvají lodě s turisty na pláže a zpět se s nimi vracejí v pozdních odpoledních hodinách.

Fotografie
Hotel Amfora
Nadstadardní vybavení koupaliště
Bar
Betonové plošiny
Kaskády před hotelem Amfora
Skalnaté pobřeží
Plážový bar
Zátoka Podstine
Pláž u františkánského kláštera
Zátoka u hotelů Galeb a Bodul
Zátoka Mekičevica
Palmižana, část Vinogradišće
Místa v okolí