1. 6. 2012

Nové mapy dalmatských ostrovů

Křest nových map

Dne 16. května 2012 pokřtili autoři Bob Háj a Zdeněk Kukal a kapitán lodi Leonardo Marin Novaković nové vydání map, stylově na kololodi. Během plavby podél rozeklaného jižního pobřeží vzdáleného ostrova Vis úderem půl desáté loď Leonardo zvolnila svoji rychlost na 1 uzel a vplula do nálevkovitého ústí jedné z nejkrásnějších zátok na ostrovech chorvatského Jadranu. Protagonisté křtu zde zkropili nové mapy zlatavým proudem travarice, typickým nápojem dalmatských ostrovů, který se vyrábí z vinného destilátu a směsí ostrovních bylin. Obřad na přídi lodi měl za němé svědky strhující útesy zátoky a účastníky kololodi i posádku za svědky živé.

Mapový originál ve druhém vydání

První vydání map českých autorů Bohumila Háje a Zdeňka Kukala – CK GEOTOUR z roku 2010, které našlo uživatele po celém světe, je vyprodáno. Autoři připravili vydání nové, aktualizované a doplněné nejen nově zmapovaným územím, ale i doprovodnými informacemi.

Nové vydání originálních map znamená důležitou podporu pro aktivní cestovaní po ostrovech Jadranu. Nové mapy přesně zachycují současný stav komunikační sítě se zvláštním zřetelem na neasfaltové cesty v terénu. Tak jsou neocenitelnou pomůckou zejména pro cyklisty – MTB (bikery) i cykloturisty. Mapy jsou jediným novým, původním a aktuálním mapovým dílem (u nás, v Chorvatsku i na světě), které věrně a přitom komplexně zobrazuje oblast ostrovů střední a jižní Dalmácie. Jako takové jsou mapy kladně hodnoceny českými i zahraničními médii a kartografy:

  • 1) ČT 1 – Události (6. 11. 2010) – reportáž Terezy Kručinské o mapách
  • 2) Chorvatský deník Slobodna Dalmacija 10. 6. 2010 - Česi nam izradili biciklističke mape otoka (Češi nám udělali cyklistické mapy ostrovů)
Jaké území mapy zobrazují?

Středodalmatské a jihodalmatské ostrovy, poloostrov Pelješac a pás pobřeží od Omiše až k Dubrovníku, včetně pohoří Biokovo, Makarské riviéry, delty Neretvy a oblasti Dalmatského záhoří. Od ostrova Mali Drvenik na severozápadě po ostrov Lokrum na jihovýchodě; ze známějších a větších ostrovů jsou to Brač, Hvar, Korčula, Vis, Mljet, Šolta a Lastovo. To jsou místa v Dalmácii, která jsou pro aktivní cestování a zejména ježdění na kole nejzajímavější.


Nejen mapy, ale i malý průvodce, slovníček, ostrovní statistika a adresář

Mapy jsou doplněny popisy zajímavých míst a jevů z pera geografa Zdeňka Kukala, který se jadranskými ostrovy dlouhodobě zabývá. Z textu se dozvíte jak ostrovy vznikly, jaké problémy jsou spojeny s farmovým chovem ryb, proč se z ostrovů vystěhovalo hodně lidí, kdo jsou „noví ostrované“, jak jsou ostrovy zásobeny pitnou vodou, jak se opravují tradiční lodě, proč je na ostrovech tolik kamenných zídek anebo proč nejlepší víno dává réva z jižních svahů přímo nad mořem.

Na mapách je také trojjazyčný slovníček praktických pojmů, které využijete při cestování: jeho součástí jsou i zeměpisné a orientační pojmy v mapách obsažené, počasí včetně typických jadranských větrů i s jejich charakteristikou, lodní a námořní výrazy, jídlo a ryby, se kterými se můžete setkat v moři nebo na talíři. Následuje ostrovní statistika, přehled všech zobrazených obydlených ostrovů se zajímavými geografickými i demografickými údaji. Doprovodné texty jsou převážně trojjazyčné – v chorvatštině, češtině a angličtině.

 
Mapy vznikly díky kololodi – jak a proč?

Kololoď je originální cestovní koncept, který kombinuje plavbu lodí a ježdění na kolech. Spojuje výhody organizované cesty a svobodného, nezávislého putování, s lodí jako plovoucím pohyblivým zázemím. Když v roce 1999 Zdeněk Kukal uvedl v Dalmácii kololoď jako světovou novinku, postrádal dobré mapy. Cesty musel v terénu doslova hledat. Zprvu náhodně, později soustavně. Zprvu sám, později se svými spolupracovníky – kololodními průvodci a dalšími účastníky.

Absence kvalitních map potřebných pro orientaci v terénu přiměla Bohumila Háje, kartografa – tvůrce cyklomap a zakladatele mapového vydavatelství SHOCart a Zdeňka Kukala, geografa a majitele CK Geotour, vydat ve spolupráci s dalšími profesionály mapy vlastní. V nich dávají i veřejnosti (naší, chorvatské i světové) k dispozici výsledky systematického terénního průzkumu, který kololodní organizátoři a průvodci původně prováděli hlavně v zájmu dobrého informování účastníků kololodí a z lásky: k dalmatským ostrovům, k objevování na kole, ke geografii.

Od roku 2005 byla většina cest na ostrovech použitelných pro jízdu na kole zaznamenána tracklogy GPS (digitální stopy projetých tras v souřadnicovém systému). Tyto tracklogy geografové Jan Vodňanský a Veronika Chladová odborně interpretovali v kombinaci se satelitními a leteckými snímky a vytvořili linie komunikací v mapě použité. Těmto liniím pak byly systematicky přiřazeny v různých úsecích různé kategorie podle aktuálního stavu – od cest dobře sjízdných i pro treková (krosová) kola, přes cesty sjízdné jen pro horská kola, až po technické singletracky (terénní stezky) pro MTB experty. V mapové legendě je kvalita cest vyznačena jasnými symboly – piktogramy.

Bohumil Háj vytvořil originální mapu, pečlivě zapracoval všechny aktuální informace a bodové i liniové prvky a dovedl dílo k publikaci.

České mapy do světa

Tradice českých turistických map je dlouhá a úspěšná. Tvorba map v kombinaci s terénním turistickým značením je jedním z oborů, ve kterém jsme na světě mezi nejlepšími, ne-li nejlepší vůbec. Pro oba vydavatele, Bohumila Háje i Zdeňka Kukala, je ctí mít možnost přenést kus této naší tradice do oblasti, která nám, Čechům, tak přirostla k srdci, a která je bezesporu jedním z nejhezčích ostrovních území světa.

Praktické info

Měřítko map je 1 : 100 000. Nově jsou mapy vybaveny stínováním, které umožňuje dokonalý vjem plasticity terénu.

Zobrazená oblast je rozdělena do dvou mapových titulů - listů:

  • 1. DALMATINSKI OTOCI Šolta, Brač, Hvar, Vis, Korčula, Makarska, Biokovo
  • 2. DALMATINSKI OTOCI Pelješac, Lastovo, Mljet, Elafiti, Neretva, Dubrovnik

Pro každý z mapových listů je stanovena doporučená cena 199 Kč / 8 €. Sada obou map bude v prodeji v průhledném plastovém obalu, který mapy ochrání před nepřízní počasí - ta však na dalmatských ostrovech není tak častá jako u nás. Mapy budou v ČR, i ve světě v prodeji ve vybraných specializovaných prodejnách a v internetových obchodech – např. amazon.com.


Kontakty na vydavatele:

Ing. Bohumil Háj, Podvesná XVI. 5652, 760 01 Zlín
tel.: +420 602-750910
email: bobhaj@volny.cz

Fotografie
Velo Grablje, cestou od Milny
Velo Grablje
Pohled ze Sv. Nikoly na Sv. Nedjelji
Pohled ze Sv. Nikoly
Hřebenový makadam západně od vrcholu Sv. Nikoly
Hřebenový makadam
Další zprávy