Zábava

Největší lidovou slavností ve Vrbosce je Slavnost svatého Vavřince ( Fešta Sv. Lovre), která se koná na svátek sv. Vavřince, patrona Vrbosky, dne 10. srpna. Po slavnostní večerní mši prochází obcí procesí nesoucí sochu sv. Vavřince. Poté následuje bohatý zábavní program s koncertem a ohňostrojem. Samozřejmě nechybí ani plné stoly místních specialit a stánky s nabídkou ostrovních produktů.

Námořní tradici Vrbosky humorným způsobem připomíná Závod bláznivých plavidel ( Utrka ludih plovila), který se koná již patnáct let vždy začátkem srpna. Hlavním kritériem pro vítězství je originalita a kreativita při výrobě plavidla, protože v závodě nezvítězí nejrychlejší plavidlo, ale to nejvtipnější. Startuje se vždy u druhého mostu.

Aroma Festival, který se koná začátkem července, je součástí projektu Kulinářské dědictví Splitsko-dalmatské župy. Cílem akce je propagace a prezentace tradiční dalmatské kuchyně, jejích chutí a vůní. Na nábřeží probíhají ochutnávky slaných i sladkých specialit ostrova Hvaru.

V letní sezóně se na nábřeží pořádají pravidelné večery tradičních lidových souborů - klap, večery ve znamení dalmatských vín, večery tance, zábavy i populárních hitů, trhy ostrovních produktů (vždy v pátek večer) a další akce. Na scéně na náměstí ( Pjaca) u opevněného kostela Panny Marie ( Tvrdjava) se hrají především divadelní představení.

V několika zdejších restauracích lze posedět u dobrého vína a ochutnat některou z místních specialit. Vyhlášená je konoba Škojić na nábřeží a Bonaca, ale lze vyzkoušet i další: Lem, Pinjata, Nikola.

Podrobný program letních zábavních akcí najdete na stránkách Turistického sdružení obce Vrboska.

Fotografie
Nábřeží ve Vrbosce
Nábřeží
Pěkná restaurace na severním pobřeží zátoky
Restaurace
Konoba Vrisnik
Konoba Vrisnik
Místa v okolí