Klimatické podmínky

Podnebí Hvaru zejména v novější době výrazně ovlivňovalo jeho rozvoj. Jsou pro něj příznačná teplá léta, mírné zimy a mimořádně vysoká insolace (doba slunečního svitu).

Průměrná celoroční teplota vzduchu je 16,5 °C; lednový průměr je 8,8 °C, letní maxima nepřesahují 37 °C. Průměr v červenci činí 25,3 °C. Podzim je teplejší než jaro, což prodlužuje vegetační období rostlin.

Průměrná teplota moře je v srpnu 24 °C.

Pokud jde o délku slunečního svitu, činí roční průměr insolace 7,7 hod. denně, oblačných je jen 3,8 hod. denně. Insolace na Hvaru tak láme evropské rekordy: proslulá Nizza na Azurovém pobřeží Francie dosahuje v ročním průměru "jen" 7,2 slunečných hodin proti 4,2 oblačných. Průměrný roční počet slunečných hodin na Hvaru dosahuje 2724 hodin, což je i na Jadranu rekordní počet a teprve za ním se umisťuje například Split a Dubrovník, proslulé vysokým ročním počtem hodin slunečního svitu. Nejvyšší rekord byl zaznamenán v roce 2003, a to 3053 hodin za rok.

Teploty pod nulou a sníh jsou na Hvaru téměř neznámé - v posledních 10 letech sněžilo na Hvaru pětkrát, sníh vždy za pár hodin zase roztál. Ve dnech, kdy sněží, vracejí hotely svým zimním hostům poplatek za ubytování.

Předpověď a informace o počasí v Chorvatsku: Státní hydrometeorologický ústav ( Državni hidrometeorološki zavod)

Fotografie
Zátoka Zagon u Ivan Dolce
Zátoka Zagon
Ivan Dolac
Ivan Dolac
Gromin Dolac
Gromin Dolac
Divoce rostoucí agáve
Divoce rostoucí agáve
Před františkánkým klášterem ve Hvaru
Hvar
Zátoka Zaraće
Zátoka Zaraće
Nábřeží ve Hvaru
Nábřeží ve Hvaru
Vinice ve Sv. Nedjelji
Vinice ve Sv. Nedjelji
Zátoka Lučišće
Zátoka Lučišće
Turistická centra