Aromatické byliny

Tyto byliny patří neodmyslitelně k obrazu ostrova a k jeho barevné i voňavé atmosféře; představují přitom významný vývozní produkt. Jsou jednak kulturní plodinou pěstovanou na velkých plochách hvarských poljí a svahů, jednak mnohé rostou i divoce. Téměř všechny se používají i jako léčivé byliny.

Primát tu nesporně patří levanduli (chorv. lavanda, lat. Lavandula vera). Světlefialová barva jejích květů září od konce června na mnoha místech v západní části ostrova, kde se jí zejména nepříliš daleko od moře výborně daří. V té době je také vzduch prosycen její příjemnou vůní.

Pro vývoz je určen především levandulový éterický, velmi cenná surovina při výrobě parfémů. Ceněny jsou však i účinky levandule, např. proti molům - již naše babičky dobře věděly, že sušená levandule v organtinových sáčcích nejen příjemně provoní prádlo v prádelníku, ale zbaví je i nebezpečí molů. Však také dodnes je právě sušená levandule v malých pytlíčcích hojně kupovaným, velmi praktickým suvenýrem. Éterický levandulový olej se používá do aroma-lamp, osvěžující jsou teplé koupele s levandulovým olejem. Pytlíček se sušenou levandulí vedle polštáře přispívá ke klidnému osvěžujícímu spánku.

Ale levandule přináší ještě další užitek, a to jako léčivá rostlina. K léčebným účelům se trhají květy ještě úplně nerozvinuté, spolu s listy. Připravují se z nich čaje, koupele, inhalují se. Seznam nemocí, při nichž levandule působí velmi příznivě, je dlouhý, používá se mimo jiné při depresích a stresu, chorobách ústní dutiny, migréně nebo kašli.

Komu se zdá chuť sušené levandule příliš hořká, může zkusit levandulový med, tedy včelí med ze snůšky právě v době květu levandule. Med má krásnou zlatožlutou barvu a velmi příjemně voní. K dostání je na každém místním trhu.

Další aromatickou rostlinou a vyhledávanou léčivkou je rozmarýn lékařský (chorv. ružmarin, lat. Rosmarinus officinalis) Je to vždyzelená bylina až 2 m vysoká, s krásným olistěním, svrchu tmavozeleným, na spodní straně šedobílým.

Mezi těmito listy vyrůstají malé, silně vonící modrofialové kvítky. Jejich použití je obdobné jako u levandule. - éterický olej pro voňavkářství, ve stínu sušené kvítky a listy jako lék zlepšující mimo jiné krevní oběh, činnost jater a žlučníku. Pije se z ní čaj. V Chorvatsku je velmi oblíbená tzv. kraljičina vodica, destilát rozmarýnového oleje, který vyrábějí zdejší lékárny z nových přírůstků rozmarýny. Výborný je i rozmarýnový med, průsvitný, velmi dobré chuti.

I v našich zahrádkách se občas vyskytuje další zdejší léčivá rostlina - šalvěj lékařská (chorv. kadulja, lat. Salvia officinalis); u nás se jí však zdaleka tak nedaří jako v teplém jadranském přímoří. Šalvěj je stará léčivá rostlina, které si vážili již staří Římané; je znám římský výrok: "Proč bychom měli umírat, když máme na zahradě léčivou šalvěj?"

Jako lék se používají usušené listy a mladé výhonky šalvěje. Seznam nemocí, při nichž se používá, je velmi dlouhý - čistí krev, játra, ledviny, používá se při nachlazení atd. Místní bylinkáři a zkušené ženy velmi doporučují při chřipce a nemocech dýchacích cest inhalovat páru nad nádobou, v níž krátce přešla varem voda se šalvějí, levandulí, rozmarýnou a mateřídouškou. Od každé byliny stačí lžička. Pro dýchací orgány znamená velkou úlevu i šalvějový med.

Na Hvaru se však sbírají i mnohé divoce rostoucí byliny: heřmánek, fenykl, tymián, listy ostružiníku aj.

Na ostrově se mnoho lidí vyzná v bylinách, někteří jsou široko daleko známi svými znalostmi. V některých místech pořádají tito bylinkáři pro turisty výpravy za bylinami. Seznamují je se samotnými rostlinami, s místy jejich výskytu, se způsobem jejich zpracování či sušení,s jejich mnohostranným použitím, s podrobnými recepturami. Aktuální informace o těchto vycházkách poskytují místní turistická sdružení nebo turistické agentury.

S bylinami je spjato i hvarské včelařství, které svou tradicí spadá až do římských dob, jak o tom svědčí mnohé archeologické nálezy. Dnešní včelařství se však od římského liší ve všech směrech. V současné době je na ostrově kolem tří tisíc úlů, většinou mobilních, a počítá se, že se včelařstvím zabývá kolem 130 včelařů. Hvarský med je stále žádaným vývozním artiklem. Kromě již uvedených druhů medu pochází z ostrova ještě med vřesový a med z planiky. Všechny druhy medu se vzájemně liší barvou, chutí, vůní a konzistencí.

Fotografie
Políčko levandule
Políčko levandule
Levandule
Levandule
Stánek s hvarskými suvenýry
Hvarské suvenýry
Rozmarýn
Rozmarýn
Nabídka produktů z aromatických bylin
Nabídka produktů
Polštářky se sušenou levandulí
Polštářky s levandulí
Hvarská políčka
Hvarská políčka
Pytel natrhaných květů levandule
Květy levandule
Provoněná krajina
Provoněná krajina
Turistická centra