Zátoky Pokrivenik a Pobij

Zátoka Pokrivenik se stejnojmennou osadou se nachází na severním pobřeží ostrova Hvaru, a to v jeho východní části, která se nazývá Plame. Je dobře dosažitelná úzkou asfaltovou silnicí, která odbočuje z hlavní ostrovní komunikaci v obci Gdinj (28 km východně od Sućuraje, 28 km západně od Jelsy). Odbočka je značena ukazatelem "Pokrivenik - 5,4 km".

Původní rybářskou osadu nyní tvoří většinou domky určené k pronajímání. Na pravém břehu zátoky stojí malý, pěkně upravený hotel (hotel Timun). Tak jako celé severní pobřeží má i zátoka Pokrivenik dostatek vzrostlé vegetace.

Pobřeží zátoky je skalnaté. Skalní stěny místy spadají strmě do moře. Směrem k severozápadu se terén snižuje. Ve vedlejší zátoce je krásná dlouhá oblázková pláž, ale díky neschůdnému terénu je přístupná pouze z vnitrozemí, z obce Zastražišće.

Směrem k severozápadu sousedí se zátokou Pokrivenik řada menších, malebných zátok, např. Smričevica, Rosohatica a Milna, v nichž byly v poslední době postaveny moderní penziony. Do těchto zátok se dá dojet po makadamových cestách ze Zastražišće.

Směrem na východ je nejbližším sousedem zátoka Zaraće, kterou se však nesmíme plést se stejnojmennou zátokou na jižním pobřeží ostrova poblíž města Hvaru. I tam jezdí turisté na ničím nerušené pobyty. Možností ubytování v soukromí je tam vícero. Do zátoky vede krátká odbočka ze silnice těsně před Pokrivenikem.

Poněkud vzdálenější, ale o to pěknější je zátoka Pobij, ležící asi 5 km východně od Pokriveniku. Dá se do ní dojet po makadamové cestě vinoucí se nad pobřežím, která obočuje ze silnice kousek nad Pokrivenikem (ukazatel). V zátoce je oblázková pláž a přímo u břehu stojí skupinka domků, v nichž je možno najít ubytování. Do zátoky není zavedena elektřina, jako zdroj energie zde fungují sluneční baterie.

O více než kilometr dále je další pěkná zátoka s oblázkovou pláží - Pakomina.

Fotografie
Malé nábřeží s hotelem
Nábřeží s hotelem
Zátoka s oblázkovou pláží
Zátoka
Pohled shora na Pokrivenik a okolní zátoky
Pohled shora
U hotelu
U hotelu
Apartmány
Apartmány
Zátoka
Zátoka
Cesta k zátoce Pobij
K Pobij
Apartmány
Pobij
Před zátokou
Před zátokou
Pláž
Pláž
Pobij
Pobij
Při západu
Při západu

Místa v okolí