Pláže a možnosti koupání

Jelsa vyniká členitým pobřežím, kde se najde mnoho pěkných míst ke koupání a příjemnému odpočinku. Skalnaté pobřeží, místy upravené pro pohodlné slunění a koupání, střídají oblázkové i písečné pláže v několika mělkých zátokách.

Na severním pobřeží zátoky, mezi hotely Jadran a Fontana, je koupaliště Bočić. Z centra Jelsy k němu vede příjemná promenádní cesta s lavičkami a pěknými výhledy, která pokračuje až do Vrbosky. Na skalnatém pobřeží tu jsou vybudovány betonové plošiny na slunění a schůdky do vody. Koupaliště je vybaveno sprchami a převlékárnami, lze si vypůjčit i plastová lehátka na slunění.

Stejný charakter má i pláž u hotelu Fontana. V blízké zátoce je i malá oblázková pláž obklopená borovým lesem.

Cesta podél pobřeží pak pokračuje pěknou vilovou čtvrtí Vitarnja. Na skalnatém pobřeží jsou místy upraveny vstupy do vody. Cestou lze dojít až do Vrbosky.

Ale vrátíme se zpět do Jelsy a vydáme se za koupáním podél jižního pobřeží zátoky. První možnost se nabízí na malé oblázkové pláži kousek od přístavu, ještě v městské zástavbě. Vzhledem k těsné blízkosti ulice je vhodná spíš pro rychlé vykoupání a osvěžení, než pro delší pobyt. Dál podél pobřeží vede pěkná promenáda borovým lesem směrem k majáku na mysu při ústí zátoky, ale na skalnatém pobřeží tu je jen málo míst se snadným vstupem do vody. Pěšinou lze obejít poloostrov do sousední zátoky Mina.

Více možností ke koupání nabízí pobřeží východně od Jelsy. V několika zátokách jsou tu upravená koupaliště. První zátoka směrem na východ - Mina je hodně navštěvovaná díky blízkému stejnojmennému hotelu a kempu. Rodiny s dětmi jistě potěší mělké písčité dno zátoky a malá písečná pláž v jejím závěru. Jinak je pobřeží skalnaté. Na upravených betonových plošinách jsou rekreantům k dispozici sprchy, převlékárny a půjčovna lehátek. Kolem zátoky je borový les, který dosahuje až k pobřeží a poskytuje v letních vedrech příjemný stín. Nevýhodou je silnice, která vede těsně kolem pláže, ale naštěstí s malým provozem.

Další zátoky směrem na východ jsou dosažitelné pěšky nebo ze silnice, která vede z Jelsy do východní části ostrova. Silnice se tu vine blízko pobřeží a jednotlivé zátoky jsou z ní dobře vidět. Zátoka Grebišće, leží cca 1,5 km od středu města. Skládá se ze dvou zátok: Malo a Velo Grebišće. Větší zátoka s velmi povlovným dnem má pěknou písečnou pláž, také vhodnou pro děti. V menší zátoce je oblázková pláž. U zátoky se nachází restaurace a stejnojmenný kemp.

Kdo dává přednost skalnatému pobřeží, může se vydat podél východního břehu zátoky Grebišće k blízkému mysu. Četné návštěvníky tohoto místa sem lákají i krásné výhledy. Oblíbená je i zdejší restaurace Čorni Petar s pěkným posezením ve stínu borovic.

Ještě o něco východněji (cca 3 km od Jelsy) následuje zátoka Ženčišće. Na první pohled zaujme opuštěný rekreační komplex, jehož pavilony jsou roztroušeny v borovém lese nad zátokou. Také vybetonované terasy na slunění v závěru zátoky byly postaveny pro hosty tohoto hotelu, ale nyní se bohužel na některých místech se hroutí. V části zátoky je i oblázková pláž. Přímo u zátoky se dá velmi dobře zaparkovat na prostorném parkovišti, také pozůstatku zdevastovaného hotelu.

Poslední je zátoka Crkvica (4 km východně od Jelsy), k níž ze silnice odbočuje makadamová cesta. Pak už silnice opouští pobřeží a začíná serpentinami stoupat do vnitrozemí. V závěru zátoky je oblázková pláž. Krásnou dominantu tohoto místa tvoří kostelík sv. Lukáše (Sveti Luka), který leží na mysu u zátoky. Byly zde nalezeny pozůstatky z římského období.

Fotografie
Členité pobřeží v okolí Jelsy
Pobřeží v okolí
Koupaliště Bočić
Koupaliště Bočić
Koupání u hotelu Fontana
U hotelu Fontana
Vitarnja
Vitarnja
Jižní pobřeží zátoky Jelsa
Jižní pobřeží zátoky
Pohled směrem k městu
Pohled směrem k městu
Zátoka Mina
Zátoka Mina
Písčitá pláž
Písčitá pláž
Zátoka Grebišće
Zátoka Grebišće
Zátoka Ženčišće
Zátoka Ženčišće
Pěkné koupání v zátoce
Pěkné koupání v zátoce
Zátoka Crkvica
Zátoka Crkvica
Místa v okolí