www.ihvar.cz, 4 kB Ostrov Hvar
nothing.gif, 0 kB
Hvarská vína se stala šampiony letošní vinařské soutěže - Sabatiny
30.11.2006


Koncem října se ve Starém gradu na ostrově Hvaru každoročně koná největší sjezd pěstitelů vinné révy a vinařů z Dalmácie - Sabatina. Je to současně i velká slavnost přeborníků v oblasti červených a bílých vín i alkoholických nápojů.

Jako každý rok se i letos největší zájem účastníků soustředil na tradiční soutěž, ke které byl v tomto roce přihlášen kromě dalmatských vín a dalších nápojů podstatně vyšší počet vín i z ostatních krajů Chorvatska. O vítězích tzv. šampionech základních typů vín a alkoholických nápojů rozhodovala komise složená z předních sommeliérů, které předsedal profesor záhřebské Zemědělské fakulty, Dr. Bernard Kozica.

Letos získal titul "šampion červených vín" a velkou zlatou medaili "Zlatý plavac grand cru" ročník 2003 (Zlatan plavac grand cru) hvarského pěstitele Zlatana Plenkoviće (viz Sveta Nedjelja). Týž pěstitel dostal velkou zlatou medaili i za své víno "Zlatý plavac barrique" ročník 2003 (Zlatan plavac barrique). Další velká zlatá medaile byla udělena vínu "Dingač" ročník 2003 pěstitele M. V. Matuška z poloostrova Pelješac.

Titul "šampion bílých vín" získal "Pošip Marko Polo" ročník 2003 zemědělského družstva "Pošip" z obce Čara na ostrově Korčula.

V kategorii tvrdých alkoholických nápojů zvítězila a stala se šampionem "Ambrozie hořký likér" (Ambrozije) firmy PIP ze Záhřebu. Velké zlaté medaile získala v této kategorii firma Badel 1862 za svůj "Pelinkovac", firma Dalmacijavino rovněž za svůj "Pelinkovac" a firma Blato 1902 z Korčuly za svou "Rogačici".

Pokud si tedy turista, který v příštím roce navštíví Chorvatsko, bude chtít přivézt kvalitní suvenýr tohoto typu, pak mu mohou být výsledky Sabatiny 2006 praktickým vodítkem.

Informace: Vinarija Plenković - www.zlatanotok.hr

nothing.gif, 0 kB
© 2005 - 2018 ihvar.cz,