Výlety do okolí

Osada Ivan-Dolac je malé letovisko s pěknými oblázkovými plážemi - 3 km západním směrem. Podnikají se odtud výstupy na vrch Sveti Nikola (628 m), nejvyšší vrchol celého ostrova.

Na poloviční vzdálenosti mezi Zavalou a Ivan-Dolcem leží zátoka Zagon. Místo se dobře pozná podle stožáru elektrického vedení, který stojí těsně při mořském břehu. Právě zde končí nadzemní vedení a pokračuje podmořským kabelem na ostrov Korčulu. Místní znají tuto lokalitu pod názvem Medvid Bad, protože tu před desetiletími žili tuleň středomořský (lat. Monachus monachus), kterému Chorvaté říkají sredozemna medvjedica, morska medvjedica či morski čovik. Je to jediný druh tuleňů, žijících ve vodách Středozemního moře. Kdysi měli domov na odlehlejších místech jadranských ostrovů, ale díky rybářům a rozvoji cestovního ruchu celá místní populace zmizela. Nyní se na Jadranu objeví pouze výjimečně. O to více překvapila zpráva, že v říjnu 2008 byl jeden exemplář několikrát spatřen u zátoky Grebišće východně od Jelsy. I když je pravěpodobnost setkání s tímto vzácným zvířetem mizivá, stojí za to se sem vypravit kvůli pěknému koupání. Od silnice vede dolů úzká pěšinka. A pokud při plavání uslyšíte hlasité funění, nelekněte se, to se tuleň vrátil do svého domova.

Osada Jagodna je další příjemné místo na jižním pobřeží - 6 km západně od Zavaly.

V přímořské osadě Sveta Nedjelja silnice končí - 8 km západně. Rozhodně stojí za návštěvu, zejména pro svou mimořádnou polohu pod skalní stěnou nejvyšší hory ostrova (Sveti Nikola, 628 m). Lze odtud podniknout i výlet na vrchol (viz článek: Výstup na nejvyšší vrchol ostrova ze Sv. Nedjelje). Dalším zajímavým cílem je malebná zátoka Lučišće, která leží ještě asi 2 km západněji (40 minut pěší chůze ze Sv. Nedjelje).

Odlehlá osada Gromin Dolac s krásnými plážemi - 2,5 km od Zavaly východním směrem.

Na ostrov Šćedro se jezdí člunem na jednodenní výlety (viz článek: Výlet na ostrov Šćedro). Je to ostrov mnoha přírodních krás a téměř nedotčený zásahy člověka.

Fotografie
Zavala, přístaviště
Zavala, přístaviště
Pobřeží západním směrem
Pobřeží na západ
Pláž v zátoce Zagon - Medvid Bad
Zátoka Zagon
Zagon - Medvid Bad
Zagon
Gromin Dolac
Gromin Dolac
Jedna z pláží mezi Zavalou a Gromin Dolcem
Ke Gromin Dolci
Zavala a ostrov Šćedro, vzadu ostrov Korčula
Ostrov Šćedro
Zátoka Lovišće na Šćedru
Zátoka Lovišće
Ostrov Šćedro
Ostrov Šćedro
Místa v okolí