www.ihvar.cz, 4 kB Ostrov Hvar
Hlavní stránka « Vrboska « historie
nothing.gif, 0 kB
Historie a kulturní dědictví

Vrboska je poměrně mladé sídlo, pochází z 15. stol. Při nájezdech Turků a pirátů byla několikrát pobořena. Dnešní vzhled je malebný, nese částečně renesanční rysy. K Vrbosce neodmyslitelně patří i můstky přes zátoku, pro které se jí někdy říká "malé Benátky".

 

Nejdominantnější stavbou je na pahorku za obcí pozoruhodný opevněný kostel, spíš pevnost než svatyně. Je zasvěcen Panně Marii (crkva-tvrdjava Sveta Marija, Gospa od milosti). Pochází v dnešní podobě z druhé poloviny 16. stol., kdy byl postaven na ochranu obyvatel obce krátce po jejím zpustošení Turky. Z interiéru kostela lze vystoupit na střechu kostela a obdivovat nejen mohutnost opevnění, ale i krásné pohledy na městečko.

 

Druhý kostel, farní, zasvěcený sv. Vavřinci (Sveti Lovrijenac, též Lovrinac), má vzhled ze 17. stol. Honosí se jedinečnou sbírkou obrazů předních evropských malířů: polyptych od P. Veronesa, obraz od Tiziána a od L. Bassana a několik děl dalších italských i domácích mistrů. Farní sbírka obsahuje také mnohé cenné sakrální předměty a umělecké vzácnosti.

 

Na nábřeží stojí nejstarší kostelík v obci, zasvěcený sv. Petru.

Zdejší starou rybářskou tradici připomíná nevelké Rybářské muzeum (Ribarski muzej); spolu s rybářským muzeem v Komiže na ostrově Vis jsou to jediná rybářská muzea na celém Jadranu. Podrobnější informace najdete v článku: Návštěva rybářského muzea ve Vrbosce.


nothing.gif, 0 kB
© 2005 - 2015 ihvar.cz,