www.ihvar.cz, 4 kB Ostrov Hvar
Hlavní stránka « Stari Grad « pláže, koupání
nothing.gif, 0 kB
Pláže a možnosti koupání

Členitý Starigradský záliv nabízí mnoho možností pěkného koupání: od rušné, dobře vybavené hotelové pláže až po odlehlé zátoky stranou města. Každý si vybere.

 

Nejblíže středu města je městské koupaliště Banj (někdy se uvádí i Bonj), které najdeme na severním pobřeží zálivu, při promenádě z města k hotelovému komplexu. Budova s kabinkami a sprchami byla postavena již ve 20. letech minulého století, ale nyní se využívá pouze restaurace na terase. V zátoce je pláž z drobných oblázků vhodná i pro malé děti. Okolní borový háj může v letním horku poskytnout příjemný stín.

 

Pod hotelovým komplexem se nachází hotelové koupaliště s betonovými plošinami na slunění a schody do vody. Je dobře vybaveno sprchami, převlékárnami a slunečníky. Tento upravený pás pobřeží se táhne od restaurace Helios pod hotel Arkada, kde je v malé zátoce pěkná oblázková pláž.

 

Severní pobřeží zálivu směrem k východu je členité a skalnaté. Skalnaté plotny jsou místy střídány oblázky. Podél pobřeží vede pěšinka borovým lesem. Stejný charakter si zachovává pobřeží až k mysu Dugi rat, kde je naturistická pláž (FKK). V zátoce Paklina je oblázková pláž.

Pokud se vydáme po promenádě podél jižním pobřeží zálivu, i tady najdeme příhodná místa ke koupání (v úseku od majáku k trajektovému přístavišti). Od trajektového přístaviště lze dojít do sousední zátoky Maslinica s pěknou pláží.

 

Mnoho dalších možností výborného koupání se nabízí na pobřeží celého poloostrova Kabal, který leží severozápadně od Starého Gradu. Poloostrov je velmi členitý se spoustou krásných malých zátok. Ze Starého Gradu tam vede pěší a cyklistické stezka. Motoristé mají přístup pohodlnější. Ze Starého Gradu (za samoobsluhou) se jede úzkou silnicí do kopce směrem k severozápadu. Asfaltová silnice končí kousek za osadou Vela Rudina v místě zvaném Vrata, začátek poloostrova Kabal. Zde se dá dobře zaparkovat. Odtud je možno navštívit dvě krásné zátoky, Zavalu a Žukovu, do kterých vedou pěší stezky. Malebná zátoka Žukova leží na severním pobřeží a skládá se z několika menších zátok. Na skalnatém břehu jsou místy hladké plotny. Najdou se tu i malé oblázkové pláže.

 

Zátoka Zavala na jižním pobřeží poloostrova (tedy na severním pobřeží Starigradského zálivu) je tvořena hladkými skalnatými plotnami, které svažují až do moře. Ta se také často navštěvuje lodí nebo člunem.

Poloostrovem Kabal pokračuje pouze makadamová cesta, ze které odbočují do jednotlivých zátok pěší stezky.

nothing.gif, 0 kB
© 2005 - 2015 ihvar.cz,