Výlety do okolí

Příjemná osada Jagodna s plážemi pod kolmými útesy - 2 km západně.

Na poloviční vzdálenosti mezi Ivan-Dolcem a Zavalou leží zátoka Zagon. Místo se dobře pozná podle stožáru elektrického vedení, který stojí těsně při mořském břehu. Právě zde končí nadzemní vedení a pokračuje podmořským kabelem na ostrov Korčulu. Místní znají tuto lokalitu pod názvem Medvid Bad, protože tu před desetiletími žili tuleň středomořský (lat. Monachus monachus), kterému Chorvaté říkají sredozemna medvjedica, morska medvjedica či morski čovik. Je to jediný druh tuleňů, žijících ve vodách Středozemního moře. Kdysi měli domov na odlehlejších místech jadranských ostrovů, ale díky rybářům a rozvoji cestovního ruchu celá místní populace zmizela. Nyní se na Jadranu objeví pouze výjimečně. O to více překvapila zpráva, že v říjnu 2008 byl jeden exemplář několikrát spatřen u zátoky Grebišće východně od Jelsy. I když je pravěpodobnost setkání s tímto vzácným zvířetem mizivá, stojí za to se sem vypravit kvůli pěknému koupání. Od silnice vede dolů úzká pěšinka. A pokud při plavání uslyšíte hlasité funění, nelekněte se, to se tuleň vrátil do svého domova.

V přímořské osadě Sveta Nedjelja silnice směrem na západ končí - 4 km. Rozhodně stojí za návštěvu, zejména pro svou mimořádnou polohu pod masívem nejvyšší hory ostrova. Odtud se lze vypravit pěšky za krásným koupáním do zátoky Lučišće , která leží asi 2 km západně (40 minut).

Osada a letovisko Zavala - 4 km východně, odkud lze podniknout výlet člunem na ostrov Šćedro .

Odlehlá osada Gromindolac s krásnými plážemi - 2,5 km od Zavaly východním směrem.

Ivan Dolac je jedním z východisek výstupu na vrch Sveti Nikola (628 m), nejvyšší vrchol celého ostrova Hvar. Dobře udržovaná cesta stoupá nejprve mezi vinohrady, pak táhlými serpentinami v prudkém úbočí a nakonec i skalnatým terénem až na náhorní plošinu Poljica. Právě tady bývala půda pečlivě obdělávána, výš se pak pásla stáda ovcí, ale lidé se odtud stěhovali za snadnějším živobytím na pobřeží, kraj zpustl. Cestou lze vidět několik malých domečků z lomového kamene (na Hvaru se jim říká trim, jinde kažuni či bunje). Prudší je ještě závěrečný výstup na vrchol. Přímo na vrcholu stojí kostelík sv. Mikuláše ( Sveti Nikola) z 15. stol. Výstup je v létě fyzicky dost náročný. Odměnou za námahu je mimořádně krásný rozhled do všech stran. Variantu výstupu ze Sv. Nedjelje uvádíme v článku: Výstup na nejvyšší vrchol ostrova ze Sv. Nedjelje, doplněném řadou fotografií.

Nejbližším městem je rušné letovisko Jelsa , vzdálená 11 km. V části Výlety do okolí Jelsy jsou popsány další možnosti výletů v této části ostrova, např. do vnitrozemských obcí Pitve, Vrisnik a Svirće.

Milovníci kulturní historie nikdy nezapomenou navštívit památky Starého Gradu (23 km) a města Hvaru (39 km).

Fotografie
Hlavní pláž
Hlavní pláž
Hlavní pláž z druhé strany
Hlavní pláž
Malá pláž
Malá pláž
Zátoka Zagon - Medvid Bad
Zátoka Zagon
Pláž v zátoce Zagon - Medvid Bad
Pláž Zagon
Cesta od Ivan Dolce vzhůru
Cesta nad I.D.
Ivan Dolac z výšky
I.D. z výšky
Náhorní plošina Poljica
Poljica
Kříž na vrcholu, pohled k západu
Kříž na vrcholu
Jagodna
Jagodna
Sveta Nedjelja
Sveta Nedjelja
Skály východně od Sv. Nedjelje
Skály u Sv. Nedjelje
Místa v okolí