Ostrov Hvar
Hlavní stránka « Popisy - západní část « Bojanić Bad
Bojanić Bad

Osada Bojanić Bad leží na jižním pobřeží ostrova, 5 km západně od Zavaly. Původní rybářská vesnice je dnes letoviskem, ale skutečně malým - nemá více než 20 domů a ty jsou téměř výhradně určeny k pronajímání turistům na letní pobyty. Ke kladům Bojanić Badu patří kromě klidu i krásná příroda, dostatek okolní zeleně a čisté moře.

 

Jediný přístup z ostatních částí ostrova je možný tunelem Pitve nad Jelsou, který vede na jižní pobřeží. Na křižovatce nad Zavalou je třeba odbočit k západu a kousek za Ivan-Dolcem je dobře značena odbočka "Bojanić Bad". Jednotlivé domky jsou bez ladu a skladu roztroušeny ve svahu mezi silnicí a pobřežím. Mezi nimi lze zaznamenat i zbytky starších staveb.

 

Pobřeží pod osadou je skalnaté a divoké, což je ostatně charakteristické pro tuto část ostrova. Na jednom místě jej přerušuje malá oblázková pláž, která tvoří jediný příhodný přístup do moře. Je evidentní, že právě tudy kdysi místní rybáři spouštěli své lodě na moře. Na strmější části pobřeží eroze způsobila zhroucení břehu, o čemž svědčí obrovské odlomené balvany povalující se pod ním.

 

nothing.gif, 0 kB
© 2005 - 2018 ihvar.cz,