www.ihvar.cz, 4 kB Ostrov Hvar
Hlavní stránka « Hvar « kultura
nothing.gif, 0 kB
Kulturní život
 

Hvarská letní kulturní představení (Hvarske ljetne priredbe) je tradiční letní kulturní festival pro domácí i zahraniční návštěvníky. Uvádí divadelní, hudební a folklórní programy za účasti chorvatských i zahraničních umělců. Konají se převážně v atriu františkánského kláštera (Franjevački samostan), ale i na dalších místech, např. v katedrále sv. Štěpána (Sveti Stjepan), na prostranství před Městskou lodžií (Gradska loža) či v kostele sv. Marka (Sveti Marko). Tento kulturní festival je jeden z nejstarších na ostrově.

Dni Hvarského divadla (Dani Hvarskog kazališta) je literárně-dramatický festival. Ústředním motivem je vždy téma z historie chorvatské literatury.

Den města Hvaru se slaví svátek sv. Štěpána papeže (2. října). V tento den se koná slavnostní zasedání městské rady, velká mše, procesí, folklorní koncerty a řada kulturních a zábavních akcí.

Kromě těchto tradičních kulturních festivalů se koná ve Hvaru řada příležitostných kulturních akcí a programů.

 

Muzea a galerie:

  • Galerie moderního umění Arzenál (Galerija suvremene umjetnosti Arsenal) se nachází v prvním patře budovy Arzenálu.
  • Biskupské muzeum (Biskupski muzej) na náměstí vedle katedrály.
  • Letohrádek Hanibala Luciće (Ljetnikovac Hanibala Lucića) s pamětní místností hvarského renesančního básníka Hanibala Luciće.
  • Archeologická sbírka a lapidárium Dr. Grgy Novaka (Arheološka zbirka i lapidarij "Dr. Grga Novak") je umístěna v kostele sv. Marka (Sveti Marko), který byl součástí bývalého dominikánského kláštera.
  • Umělecká sbírka Hanibala Luciće (Umjetnička zbirka H. Lucić) se nachází klášteře benediktinek.
  • Sbírka uměleckých předmětů františkánského kláštera (Zbirka umjetnina franjevačkog samostan).
  • Pevnost Španjol (Tvrdjava Španjol) nad městem,
 
nothing.gif, 0 kB
© 2005 - 2015 ihvar.cz,