www.ihvar.cz, 4 kB Ostrov Hvar
Hlavní stránka « Hvar « kultura
nothing.gif, 0 kB
Kulturní život
 

Hvarská letní kulturní představení (Hvarske ljetne priredbe) je tradiční letní kulturní festival pro domácí i zahraniční návštěvníky. Uvádí divadelní, hudební a folklórní programy za účasti chorvatských i zahraničních umělců. Konají se převážně v atriu františkánského kláštera (Franjevački samostan), ale i na dalších místech, např. v katedrále sv. Štěpána (Sveti Stjepan), na prostranství před Městskou lodžií (Gradska loža) či v kostele sv. Marka (Sveti Marko). Tento kulturní festival je jeden z nejstarších na ostrově.

Dni Hvarského divadla (Dani Hvarskog kazališta) je literárně-dramatický festival. Ústředním motivem je vždy téma z historie chorvatské literatury.

Den města Hvaru se slaví svátek sv. Štěpána papeže (2. října). V tento den se koná slavnostní zasedání městské rady, velká mše, procesí, folklorní koncerty a řada kulturních a zábavních akcí.

Kromě těchto tradičních kulturních festivalů se koná ve Hvaru řada příležitostných kulturních akcí a programů.

 

Památky, muzea a galerie, které spravuje Muzeum hvarského dědictví (Muzej hvarske baštine):

  • Archeologická sbírka a lapidárium Dr. Grgy Novaka (Arheološka zbirka i lapidarij "Dr. Grga Novak") je umístěna v kostele sv. Marka (Sveti Marko), který byl součástí bývalého dominikánského kláštera. V současné době je sbírka uzavřena z důvodu průzkumných prací před sanací objektu.
  • Hvarské historické divadlo z roku 1612 v prvním patře budovy Arzenálu. Nyní je divadlo uzavřeno kvůli rekonstrukci objektu. Otevření se předpokládá v roce 2018.
  • Galerie moderního umění "Arsenal" (Galerija suvremene umjetnosti Arsenal) se nachází v prvním patře budovy Arzenálu. Také je v současné době uzavřena.
  • Letohrádek hvarského renesančního básníka Hanibala Luciće ze 16. stol. (Ljetnikovac Hanibala Luciće) s jeho pamětní místností (Salon Lucić).
  • Přírodovědecká sbírka Dr. Grgur Bučić (Prirodoslovna zbirka Dr. Grgur Bučić) v letohrádku Hanibala Luciće (Ljetnikovac Hanibala Luciće).

Další památky a muzea:

  • Biskupské muzeum (Biskupski muzej) v Biskupském paláci (Biskupska palača) na náměstí vedle katedrály. Církevní sbírka obsahuje řadu obrazů, soch, mešních rouch, liturgických předmětů, krajek a dokumentů.
  • Umělecká sbírka "Hanibal Lucić" (Umjetnička zbirka H. Lucić) v klášteře benediktinek. V církevní sbírce jsou k vidění obrazy, ikony, liturgické předměty a jedinečné krajky z vláken agáve.
  • Sbírka uměleckých předmětů františkánského kláštera (Zbirka umjetnina franjevačkog samostana). Církevní sbírka zahrnuje obrazy starých mistrů, sochy, liturgické předměty, vzácné knihy a rukopisy. Klášter má cennou knihovnu. V klášterním kostele se nachází nejznámější obraz starých mistrů na ostrově Hvaru "Poslední večeře" (Posljednja večera) od Mattea Ponzoneho ze začátku 17. stol. V klášterní zahradě stojí jedinečný cypřiš starý více než 300 let.
  • Pevnost Fortica (z italského fortezza - pevnost), také nazývaná Španjol či Španjola (Tvrdjava Fortica) nad městem. Kromě pevnostních staveb a krásného výhledu lze obdivovat podmořskou archeologickou sbírku (Hidroarheološka zbirka na Fortici) s amforami a dalšími nálezy z antiky a středověku.
 
nothing.gif, 0 kB
© 2005 - 2018 ihvar.cz,